Trwa ładowanie...

Kreml: Kijów powinien negocjować z Noworosją, a nie z Rosją

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że aby zażegnać konflikt w południowo-wschodniej Ukrainie władze w Kijowie powinny negocjować z Noworosją, a nie Rosją, bo nie jest to konflikt między Ukrainą i Rosją, lecz konflikt wewnątrzukraiński.

Share
Kreml: Kijów powinien negocjować z Noworosją, a nie z Rosją
Źródło: AFP, Fot: Sergei Supinsky
d2rp275

W ten sposób sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej doprecyzował wypowiedź Władimira Putina, który w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji państwowej Kanał 1 oznajmił, iż uzgodnił z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką, że kryzys na Ukrainie zostanie uregulowany metodami pokojowymi, na drodze negocjacji.

Określenie Noworosja stosowane jest w Rosji w odniesieniu do "konfederacji" Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL), proklamowanych przez separatystów na południowym wschodzie Ukrainy przy wsparciu Moskwy. Putin nazwał Noworosją tę część Ukrainy 17 kwietnia.

d2rp275

- Tylko Ukraina może porozumieć się z Noworosją, uszanować interesy Noworosji. Tylko w ten sposób można osiągnąć polityczne uregulowanie - wyjaśnił Pieskow, którego cytuje agencja RIA-Nowosti. Pieskow podkreślił, że Noworosja powinna pozostać w składzie Ukrainy, a jej status powinny określić władze w Kijowie.

- Nie może być porozumienia z Poroszenką o rozwiązaniu konfliktu. To jest niemożliwe, ponieważ nie jest to konflikt między Rosją i Ukrainą, lecz wewnątrzukraiński konflikt - powiedział rzecznik Kremla.

W Imperium Rosyjskim termin Noworosja był stosowany na określenie przyłączonych do Rosji w XVIII wieku, po wojnach z Turcją, ziem na północ od Morza Czarnego i Morza Azowskiego. Utworzono z nich Gubernię Noworosyjską, która istniała za czasów Katarzyny II w latach 1764-1775 oraz Pawła I - od 1796 do 1802 roku.

Ówczesna Noworosja obejmowała m.in. część dzisiejszej Ukrainy - obwody: doniecki, dniepropietrowski, zaporoski, mikołajowski, chersoński i odeski.

d2rp275

Podziel się opinią

Share
d2rp275
d2rp275
Więcej tematów