Kredyt studencki 2022/2023. Dla kogo? Trzeba spełnić warunki

Inflacja w Polsce znowu wzrosła. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w sierpniu osiągnęła poziom 16,1 %. Wysoki wzrost cen i kosztów utrzymania odczują również studenci. Przez podwyższone ceny za ogrzewanie i energię podrożeją m.in. opłaty za mieszkania w akademiku. Rozpoczynający naukę w październiku mogą skorzystać z nisko oprocentowanych kredytów. Czym jest kredyt studencki i jakie są warunki przyznawania w 2022 roku?

Kredyt studencki 2022/2023. Komu przysługuje i jak złożyć wniosek?
Kredyt studencki 2022/2023. Komu przysługuje i jak złożyć wniosek?
Źródło zdjęć: © unsplash | Dom Fou

13.09.2022 12:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Studenci, którzy chcą w tym roku wynająć stancję, muszą liczyć się z kolejnymi kosztami. Szacuje się, że ceny mieszkań do wynajęcia wzrosły aż o 30 procent. Dla osób, które w tym roku rozpoczynają rok akademicki pokryciem kosztów utrzymania może okazać się kredyt studencki. Do najważniejszych kwestii związanych z pożyczką studencką zaliczyć można niskie oprocentowanie oraz wydłużony termin spłaty do dwóch lat po ukończeniu kształcenia.

Kredyt studencki 2022/2023 – jakie są warunki przyznawania?

Kredyt studencki udzielany jest studentom oraz doktorantom szkół wyższych. Ubiegać się o niego można bez względu na otrzymywane świadczenia stypendialne. Wystarczy złożyć wniosek, aby otrzymywać pieniądze przez cały okres studiów. Kredyt wypłacany jest w następujących transzach:

  • 400 zł
  • 600 zł
  • 800 zł lub 1000 zł

Student ma możliwość dokonania zmiany wysokości otrzymywanej kwoty. Naliczone przez bank odsetki spłaca państwo - zarówno przez cały okres studiów, jak i 2 lata po zakończeniu edukacji. Osoba, która zdecydowała się na kredyt studencki opłaca jedynie odsetki, które naliczane są po ukończeniu tego okresu. O kredyt studencki można starać się przez cały rok. Kredyt udzielany jest bez względu na tryb studiów. Oznacza to, że ubiegać się o niego mogą osoby studiujące zaocznie i dziennie.

Pożyczka studencka na edukację obejmuje okres nie dłuższy niż 6 lat. W przypadku doktorantów okres ten skraca się do 4 lat. Wnioski mogą składać studenci, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia, zaś w przypadku doktorantów starać się o finansowanie można do 35 lat. Osoby, które jeszcze nie rozpoczęły studiów również mogą ubiegać się o kredyt. W tym przypadku wypłata środków następuje po potwierdzeniu statusu studenta. Pieniądze są przelewane na wskazane we wniosku konto przez cały rok akademicki (10 miesięcy) – do tego okresu nie wliczają się wakacje i przerwy w czasie nauki.

Zmiany w kredycie studenckim

1 stycznia 2019 roku weszły w życie zmiany warunków przyznawania kredytów studenckich. O pożyczkę studencką ubiegać można się przez cały rok. Zmienił się również czas i forma składania wniosków. Obecnie można zawrzeć umowę w terminie 30 dni od złożenia stosownego oświadczenia, które potwierdza, że jest się studentem – wniosek składać można również przez internet.

Próg dochodowy, który uprawnia do otrzymania kredytu studenckiego w roku akademickim 2022/2023 został utrzymany na poziomie takim samym, jak w roku poprzednim. Oznacza to, że pożyczka, która ma pokryć koszty utrzymania w czasie trwania studiów jest możliwa, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 3000 zł.

Kredyt studencki 2022 – banki, oprocentowanie i spłata

Oprocentowanie kredytu studenckiego to jedna z najistotniejszych kwestii. Odsetki wynoszą połowę stopy redyskontowej weksli NBP. Spłata kredytu rozciąga się na okres dwukrotności jego trwania. Miesięczna spłata wynosić będzie więc połowę tego, co student otrzymywał w czasie trwania nauki.

Wnioski o kredyt można składać w następujących bankach:

  • PKO Bank Polski S.A.,
  • Bank PEKAO S.A.,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),
  • SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

Spłata kredytu następuje dopiero po dwóch latach po ukończeniu studiów. Jest także możliwość wnioskowania o wcześniejszy termin spłaty. Możliwe jest także umorzenie 50% wartości pożyczki, jeśli student wyróżni się bardzo dobrymi wynikami w nauce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (5)