Trwa ładowanie...
d2spptz
08-05-2003 15:10

Krakowski filmowy "Smok Smoków" dla Amerykanów

Amerykanie Stephen i Timothy Quay, autorzy
znakomitych filmów animowanych, otrzymają podczas tegorocznego 43.
Krakowskiego Festiwalu Filmowego "Smoka Smoków" nagrodę za
całokształt twórczości.

d2spptz
d2spptz

Krakowski festiwal potrwa od 28 maja do 1 czerwca. To przegląd oraz konkurs filmów dokumentalnych, fabularnych i animowanych, jedna z najstarszych imprez tego typu na świecie.

W konkursie międzynarodowym jury oceniać będzie 57 filmów, a w ogólnopolskim 40. Do obu konkursów zgłoszono w tym roku rekordową liczbę blisko 1,5 tys. prac - najwięcej z Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.

Jak podkreślali członkowie komisji selekcyjnej, wybór z tak dużej i różnorodnej oferty był bardzo trudny. Trudno też mówić o dominującym temacie filmów.

W opinii Jerzego Armaty, członka komisji selekcyjnej, jednym z najciekawszych obrazów jest rosyjski eksperymentalny film "Półtora kota" - snuta przez kota właśnie opowieść o historii Rosji w oparciu o twórczość Josifa Brodskiego. Zdaniem przewodniczącej komisji Jadwigi Głowy, wiele komentarzy może natomiast wzbudzić antyamerykańska w wymowie animacja produkcji belgijskiej "Cały amerykański alfabet".

d2spptz

O start w konkursie międzynarodowym ubiegała się m.in. Leni Riefenstahl, która w latach 30. kręciła filmy o nazistach, a w wieku 98 lat w Oceanie Indyjskim zrealizowała "Podwodny świat". Komisja selekcyjna zdecydowała jednak, że obraz ten zostanie pokazany poza konkursem, bo trudno film o rafie koralowej porównywać z innymi dokumentami.

Do konkursu zakwalifikowano natomiast "Listening" w reżyserii Kenetha Branagha, znanego z filmowych adaptacji dzieł Williama Szekspira. Branagh ma osobiście przyjechać do Krakowa.

Jury międzynarodowemu przewodniczyć będzie Wojciech Marczewski, a ogólnopolskiemu Robert Gliński. Zwycięzca konkursu międzynarodowego otrzyma Złotego Smoka i 20 tys. zł, a zwycięzca rywalizacji krajowej Złotego Lajkonika i 13 tys. zł.

Po raz pierwszy na krakowskim festiwalu odbędzie się maraton teledysków. Na wystawie "Zanim słowo stanie się obrazem" wystawione zostaną scenorysy i szkice filmowe m.in. Tomasza Bagińskiego, Terry'ego Gilliama, Andrzeja Wajdy i Ridley'a Scotta. Zaplanowano także prezentację dorobku braci Quay, przegląd z okazji 55-lecia polskiego filmu animowanego oraz retrospektywę twórczości zmarłego w tym roku znakomitego dokumentalisty Bohdana Kosińskiego.

d2spptz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2spptz
Więcej tematów