RegionalneKrakówZiemia spod Smoleńska będzie złożona w kopcu Piłsudskiego

Ziemia spod Smoleńska będzie złożona w kopcu Piłsudskiego

Ziemia z miejsca katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zostanie złożona w kopcu Józefa Piłsudskiego w Krakowie, wraz z ziemią z pól bitewnych i miejsc kaźni.

Apel pod kopcem Piłsudskiego jest organizowany na dwa dni przed 96. rocznicą wymarszu z Krakowa Pierwszej Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego. W uroczystości na krakowskim Słowińcu ma uczestniczyć m.in. minister obrony narodowej Bogdan Klich i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej.

Przewodniczący Komitetu Opieki nad kopcem Piłsudskiego Jerzy Bukowski powiedział, że będą też obecne rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, władze Krakowa i Małopolski oraz uczestnicy 45. Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.

Ziemia z miejsca katastrofy prezydenckiego samolotu obok lotniska Siewiernyj została pobrana 10 kwietnia przez obecnego na rocznicowych uroczystościach w Katyniu wiceprzewodniczącego Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Andrzeja Fischera.

Bukowski zaznaczył, że mimo iż 96 ofiar katastrofy smoleńskiej nie zginęło na polu walki ani w okupacyjnych kazamatach, zdecydowano - za aprobatą ministra obrony narodowej Bogdana Klicha - o potrzebie złożenia tej ziemi w polskiej Mogile Mogił. "Prezydent Lech Kaczyński i towarzyszące mu osoby 10 kwietnia lecieli oddać hołd polskim oficerom pomordowanym 70 lat temu przez NKWD w Katyniu" - podkreślił Bukowski.

- Szczególnie zależy nam na obecności podczas uroczystości rodzin ofiar katastrofy pod Smoleńskiem - powiedział. Członkowie rodzin w asyście żołnierzy będą nieśli urnę z ziemią spod Smoleńska.

Na zboczach kopca Piłsudskiego zostaną w środę złożone także: ziemia z grobu Emilii Plater - bohaterki walk na Żmudzi w czasie Powstania Listopadowego, ziemia z miejsca zniszczonego przez Sowietów cmentarza polskich legionistów w Dyneburgu i z cmentarza żołnierzy oddziału jazdy II Brygady Legionów w Równem. Będzie także ziemia z cmentarza legionistów w Kowlu, przy renowacji którego w 2008 r. pracowali członkowie Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego i Związku Piłsudczyków oraz ziemia z Gib koło Sejn - miejsca upamiętnienia ok. 600 ofiar NKWD z 1945 r.

Podczas apelu - odbywającego się z zachowaniem ceremoniału wojskowego - przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Piłsudskiego odbierze Medal Pamiątkowy Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego przyznany przez ministra obrony narodowej Komitetowi w 30-lecie jego istnienia.

Kopiec marszałka Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu, zwany także Mogiłą Mogił z racji złożonych tam ziem z pól bitewnych, to największy kopiec w Polsce. Ma blisko 34 metry wysokości i 110 metrów średnicy u podstawy. Do dziś złożono w nim ziemię z ponad 4 tys. pól bitewnych i miejsc kaźni Polaków z lat 1794-1989.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)