Wody Polskie. Pomysły na aktywizację doliny Wisły w Krakowie
Wody Polskie mówią o zagospodarowaniu, w bliskiej perspektywie czasowej, odcinka górnej Wisły między Krakowem a Oświęcimiem. Jak twierdzą urzędnicy - takie są oczekiwania mieszkańców, turystów i samorządów.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie zorganizował konferencję pod nazwą „Rozwijamy żeglugę w Krakowie”. Chodzi o zagospodarowanie, w bliskiej perspektywie czasowej, odcinka górnej Wisły między Krakowem a Oświęcimiem.
Przemysław Daca, prezes Wód, mówił o inwestycjach realizowanych w okolicach Krakowa ze środków Banku Światowego jak również z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).
Prezes Wód Polskich zadeklarował przeprowadzenie szeregu przedsięwzięć na rzecz rozwoju nocnej żeglugi w stolicy małopolski. Tymi przedsięwzięciami są: pełne oznakowanie szlaku wodnego, oświetlenie obiektów oraz budowa nowoczesnego systemu informacji rzecznej.
Prezes PGW Wody Polskie poruszył także temat budowy stopnia wodnego w Niepołomicach. Przemysław Daca poinformował, że zlecono przegląd dokumentacji zgromadzonej w ostatnich 40 latach dotyczącej inwestycji.
Dyrektor RZGW w Krakowie Małgorzata Sikora wyraziła wolę współpracy z wszystkimi zainteresowanymi zagospodarowaniem turystycznym doliny Wisły, w szczególności na terenie miasta Krakowa oraz współdziałania z samorządami w celu zintensyfikowania żeglugi nocnej, obecnie turystycznej, a w przyszłości również towarowej.
Ideę poparł także wicestarosta oświęcimski Jarosław Jurzak, wskazując na wykorzystanie w pełni rzeki Wisły jako trasy żeglugowej między Oświęcimiem a Krakowem. Starosta oszacował, że na teren powiatu oświęcimskiego przyjeżdża co roku ok. 3,5 mln turystów.
- Nie widzę żadnego powodu, aby mając tak wspaniałą trasę żeglugową nie zagospodarować jej do przewozu ludzi, wykorzystując po drodze mnóstwo ciekawych i atrakcyjnych miejsc - powiedział Jarosław Jurzak.
Obecnie Wody Polskie w dolinie górnej Wisły realizują zadania przeciwpowodziowe dla ochrony Oświęcimia, Krakowa i Sandomierza. Ich szacowany koszt wynosi 490 mln zł. To budowa 65 km nowych odcinków wałów przeciwpowodziowych oraz budowa i modernizacja siedmiu przepompowni. Inwestycje prośrodowiskowe w ramach POIiŚ szacowane są na 150 mln zł.
Zobacz także: "Może zdziwię pana i państwa”. Liroy zaskoczył słowami o bracie Patryka Jakiego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl