RegionalneKrakówTajemnicze sylwetki na ulicach Krakowa. To "Żołnierze Wyklęci"

Tajemnicze sylwetki na ulicach Krakowa. To "Żołnierze Wyklęci"

Przy krakowskich ulicach od początku lutego można było zobaczyć tajemnicze postaci. Dla jednych kontrowersyjne, dla drugich wzbudzające ciekawość i refleksję, ale już nie są anonimowe. To zapowiedź wystawy w Muzeum Armii Krajowej poświęconej "Żołnierzom Wyklętym".

17.02.2015 | aktual.: 22.02.2015 10:11

W reprezentatywnych miejscach Krakowa kilka tygodni temu pojawiły się tajemnicze sylwetki postaci z biało-czerwoną opaską na ramieniu. Od początku lutego nurtowały przechodniów i były powodem wielu dyskusji. Jednak dopiero teraz ujawniono, dlaczego pojawiły się postury ludzi bez twarzy.

- To jest zapowiedź wystawy "Niezłomni/historie wyklęte". Właśnie w ten sposób chcieliśmy zmobilizować mieszkańców i turystów do dyskusji i refleksji nad "Żołnierzami Wyklętymi" - mówi Wirtualnej Polsce Piotr Koziarz z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

- Sylwetki można spotkać między innymi przy areszcie na Montelupich. Tam właśnie byli przetrzymywani "Żołnierze Wyklęci". To symboliczne miejsce, ale to tak naprawdę zarys postaci. Prawdziwe twarze i historie będzie można zobaczyć w Muzeum AK - dodaje Koziarz.

Wystawa czasowa zostanie otwarta 24 lutego 2015 roku w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie. Poza militariami będzie można zobaczyć również korespondencję prywatną.

Przez cały okres PRL bohaterów nazywano "Żołnierzami Wyklętymi", ponieważ oficjalna propaganda przedstawiała ich jako bandytów i zdrajców. Od kilkunastu lat pamięć o walce "Wyklętych" na rzecz niepodległej Polski jest systematycznie przywracana. Od kilku lat używana jest też druga nazwa, określająca ich mianem "Żołnierzy Niezłomnych", dla upamiętnienia heroicznej walki o wolność i suwerenność ojczyzny. Wystawa w Muzeum Armii Krajowej traktować będzie o ich bohaterskiej postawie, zarówno cywilnej, jak i wojskowej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
muzeumprlwystawa
Zobacz także
Komentarze (17)