Prezydent Krakowa rozdał "zakazane" jaja
Tłumy krakowian przybyły w Wielką Sobotę na Rynek, aby wziąć udział w poświęceniu wielkanocnych pokarmów przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który kilka dni temu zniósł obowiązujący od I wojny światowej zakaz barwienia jaj w łuskach cebuli, osobiście wręczał tak ozdobione jaja mieszkańcom.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/wielkanocny-koszyczek-zdjecia-internautow-6038717162734721g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/wielkanocny-koszyczek-zdjecia-internautow-6038717162734721g )
Wielkanocny koszyczek - zdjęcia Internautów
Przed Bazyliką Mariacką stanął ogromny stół z wielkanocnymi pokarmami. Przybyłym na uroczystość rozdawano bochenki chleba i jajka barwione w łuskach cebuli.
Cesarsko-królewski zakaz zniesiono po 93 latach obowiązywania w Krakowie. Wprowadzono go w 1915 r. w obliczu braków aprowizacyjnych po wybuchu I wojny światowej i... zapomniano odwołać.
W trakcie uroczystości kardynał Dziwisz oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i ojciec Leon Knabit z opactwa benedyktynów w Tyńcu złożyli krakowianom życzenia wielkanocne.
Zgodnie z tradycją, w koszyku zanoszonym do kościoła w Wielką Sobotę powinny się znaleźć: jajka - symbol życia i zmartwychwstania; chleb symbolizujący ciało Chrystusa; kawałek mięsa - jako synonim dostatku; chrzan - symbol wiecznie trwałych sił witalnych oraz baranek i ocet - nawiązujące do męki Chrystusa na krzyżu.