Prace konserwatorskie na Wawelu potrwają do 2010 r.
Przynajmniej do 2010 r. potrwają prace konserwatorskie na Wzgórzu Wawelskim. Co roku na najpilniejsze prace konserwatorskie obiektów znajdujących się w obrębie Wawelu potrzeba ok. 4 mln zł - poinformował wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu ds. konserwatorskich, Marcin Fabiański.
05.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Podczas wtorkowego posiedzenia Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa przedstawiono plan odnowienia najważniejszych obiektów. Do roku 2005 przewidziano m.in. konserwację Baszty Senatorskiej i Sandomierskiej oraz odnowienie części murów obronnych.
Najważniejszą z prac w przyszłym roku będzie konserwacja Baszty Senatorskiej wraz z odtworzeniem dachu. Już ją rozpoczęliśmy. Do roku 2003 udostępniono nam rusztowania. Po przekroczeniu tego terminu zaczną się kłopoty - powiedział Fabiański.
Jednocześnie porządkowane będzie otoczenie Wawelu, w tym XVI-wieczne Ogrody Królewskie. Ich odkrycie było rewelacją ostatnich miesięcy. Archeolodzy znaleźli doskonale zachowany układ kwater oraz alejek. Po badaniach zakopanych tam nasion będzie można ustalić, jakie rośliny były wysiewane w renesansowym ogrodzie. Koniec prac nad odtworzeniem Ogrodów Królewskich zaplanowano na rok 2004.
W Katedrze na Wawelu kontynuowana będzie generalna konserwacja Kaplicy Zygmuntowskiej oraz Wieży Zygmuntowskiej. Na rok przyszły zaplanowano także odnowienie witraży w kaplicy św. Trójcy oraz remont dachu w Muzeum Katedralnym. Później ma być konserwowana Kaplica Batorego, a w roku 2005 sarkofagi i trumny królewskie.
Od 1990 r. na prace konserwatorskie na Wawelu wydano około 30 mln zł. Udało się odnowić wnętrza i elewacje zewnętrzne Zamku Królewskiego oraz zrekonstruować dziedziniec arkadowy.
Rekonstrukcja dziedzińca była największym przedsięwzięciem konserwatorskim w latach 1999-2000. Nowy bruk, z tureckiego wapienia o kremowej barwie, zastąpił żwirową nawierzchnię usypaną przez Niemców w czasie okupacji. (mk)
Zobacz także:
stronę Zamku Królewskiego na Wawelu