Otwarto wystawę wachlarzy w Muzeum Narodowym w Krakowie
Polski wachlarz z koronkową aplikacją z 1900 roku (PAP - Jacek Bednarczyk)
Blisko 180 wachlarzy z Europy i Dalekiego Wschodu można od poniedziałku podziwiać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Najstarsze z nich pochodzą z XVIII wieku, najmłodsze - z początku ubiegłego stulecia.
Na wystawie "Zwiewne piękno. Wachlarze Zachodu i Wschodu w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie" prezentowane są wachlarze wykonane różnymi technikami - malowane na papierze, rzeźbione w kości słoniowej, haftowane, robione z koronki, drewna, liści bądź piór.
Na Dalekim Wschodzie wachlarze były używane jeszcze przed naszą erą. W Chinach, Indiach czy Korei posługiwano się nimi początkowo z czysto praktycznych względów - by dawały ochłodę. Później za pomocą wachlarzy podkreślano dostojeństwo i rangę urzędników państwowych.
Wachlarze Dalekiego Wschodu różnią się od europejskich materiałem, z jakiego są wykonane, i sposobem dekorowania. W Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wachlarze z jedwabiu, drewna lakowanego i sandałowego. Najczęściej powtarzające się motywy to sosna i żuraw - symbole długowieczności, ale malowano także kwiaty i ptaki, np. storczyki były oznaką wytworności, a złoty bażant podkreślał rangę cywilnego urzędnika. Wystawa będzie czynna do 18 listopada. (an)