RegionalneKrakówNiezwykła wystawa w Muzeum Schindlera. Zobaczymy dzieła więźniów Auschwitz

Niezwykła wystawa w Muzeum Schindlera. Zobaczymy dzieła więźniów Auschwitz

• W Muzeum Schindlera odbędzie się wykład o sztuce więźniów Auschwitz
• Główna wystawa poświęcona jest Xaweremu Dunikowskiemu
• Muzeum Auschwitz posiada unikatowy na skalę światową zbiór dzieł z okresu II wojny światowej

Niezwykła wystawa w Muzeum Schindlera. Zobaczymy dzieła więźniów Auschwitz
Źródło zdjęć: © Facebook / Fabryka Schindlera oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
Robert Kulig

W Fabryce Emalia Oskara Schindlera trwa wystawa "Więzień 774. Xawery Dunikowski w KL Auschwitz", która prezentowana będzie do 28 sierpnia 2016 r. Już we wtorek,12 lipca, odbędzie się też niezwykły wykład "Twórczość artystyczna więźniów KL Auschwitz". Inicjatywa powstała przy współpracy z Muzeum Auschwitz-Birkenau, które posiada największą i unikatową na skalę światową kolekcję sztuki związaną z obozem Auschwitz.

- Prace artystyczne stworzone w warunkach skrajnego zagrożenia są niezwykłym i poruszającym dokumentem czasu oraz historii. Równocześnie można w nich odnaleźć trudne do odtworzenia uczucia i emocje, które towarzyszyły więźniom każdego dnia. I właśnie ze względu na tę olbrzymią wartość historyczną i emocjonalną, sztuka obozowa jest niezwykle cenna i stanowi uniwersalny przekaz zrozumiały dla każdego odbiorcy - wyjaśniają organizatorzy wystawy.

W skład zbiorów Muzeum wchodzą prace wykonane w obozie oficjalnie - na zlecenie SS (m.in. w utworzonym przez Niemców Lagermuseum), dzieła tworzone w ukryciu, nielegalnie, oraz powojenne prace byłych więźniów, będące rodzajem relacji z tamtych wydarzeń i próbą uporania się z obozową traumą.

Główna wystawa poświęcona Xaweremu Dunikowskiemu jest okazją do poznania mało znanego okresu w biografii tego polskiego rzeźbiarza, związanego z pobytem artysty w Konzentrationslager Auschwitz.

Dunikowski został przywieziony do obozu 20 czerwca 1940 roku, w pierwszym krakowskim transporcie więźniów. Miał wówczas 64 lata. Otrzymał numer 774.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)