RegionalneKrakówNiecodzienna wystawa na krakowskich Plantach. Rusza akcja informacyjna o udarze mózgu

Niecodzienna wystawa na krakowskich Plantach. Rusza akcja informacyjna o udarze mózgu

Udar mózgu jest trzecią przyczyną śmierci w Polsce. Corocznie umiera 30 tys. osób, a pozostałe kilkadziesiąt tysięcy jest trwale niepełnosprawne. Jednak znaczna część społeczeństwa nie wie dużo na temat udarów, dlatego w Krakowie rozpoczyna się akcja informacyjna.

Niecodzienna wystawa na krakowskich Plantach. Rusza akcja informacyjna o udarze mózgu
Źródło zdjęć: © Manifest Udarowy
Robert Kulig

- Żyłam wtedy w bardzo silnym stresie. Udar mnie zaskoczył, nie wyczułam żadnych wcześniejszych symptomów, po prostu nagle w nocy, kiedy chciałam pójść do toalety, nie byłam w stanie wstać z łóżka. Wtedy właśnie zorientowałam się, że coś się dzieje. Próba podniesienia się z łóżka zakończyła się upadkiem - opowiada pani Alicja, podopieczna fundacji Udaru Mózgu. - Pierwsze moje wrażenie było takie, że poczułam się jak owad w bursztynie, byłam sparaliżowana, ale poza tym nic mnie nie bolało. Na szczęście byłam wtedy w domu z mężem i to on wezwał pomoc - dodaje.

- Byłem w pracy, pojechałem do klienta po odbiór pieniędzy. Idąc korytarzem zauważyłem, że moja lewa stopa zaczyna się dziwnie zachowywać, źle widziałem, wsiadłem z powrotem do samochodu i przejechałem kawałek. Nigdy wcześniej nie miałem takich odczuć, sądziłem, że to może być jakiś problem z kręgosłupem. Byłem coraz bardziej przestraszony, właściwie to nawet pomyślałem, że umieram, dlatego zadzwoniłem do żony i pożegnałem się - relacjonuje Krzysztof, który również dostał udaru.

To tylko dwie historie osób, które przeżyły udar mózgu i poddawane są regularnej rehabilitacji, by mogły wrócić do normalnego funkcjonowania. Niestety, każdego roku w Polsce odnotowuje się co najmniej 70 tys. podobnych przypadków, z czego blisko 30 tys. osób umiera.

Od wtorku, z inicjatywy Fundacji Udaru Mózgu, na Krakowskich Plantach (pomiędzy ulicą Szewską i Szczepańską) - będzie można oglądać wystawę edukacyjną na temat udaru mózgu pod hasłem "Manifest udarowy". Zostały w nim zawarte cele jakie należy postawić systemowi opieki zdrowotnej.

- Tegoroczny "Manifest udarowy" odbywający się w Krakowie, Białymstoku, Łodzi i Szczecinie to już druga edycja przedsięwzięcia - jesienią 2014 r. ekspozycję można było obejrzeć w Gdańsku, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu - informują organizatorzy akcji.

Jak dalej słyszymy od organizatorów, udarom można skutecznie zapobiegać. - Kluczowe są świadomość istnienia ryzyka, zdrowy styl życia i stosowanie właściwych terapii profilaktycznych, w przypadku chorób, które zwiększają ryzyko udaru, takich jak np.: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy migotanie przedsionków. Kiedy udar wystąpi, szybka reakcja, dotarcie do szpitala i zastosowanie odpowiedniego leczenia może uratować życie i ograniczyć powikłania choroby - kończą przedstawiciele Fundacji Udaru Mózgu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)