Trwa ładowanie...

Małopolska kurator z nowym mieszkaniem. Kraków dał je za darmo

Kraków. Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak otrzymała nowe mieszkanie. Władze Krakowa przekazały je nieodpłatnie. Wcześniej małopolska kurator miała odrzucić trzy inne propozycje miasta.
Share
Małopolska kurator z nowym mieszkaniem. Kraków dał je za darmo
Małopolska kurator z nowym mieszkaniem. Kraków dał je za darmoŹródło: East News, Fot: Marek Lasyk
d3x4d2m

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak oraz jej mąż Ryszard Nowak od lat mieszkają w Krakowie w mieszkaniu znajdującym się w budynku szkoły, której mąż małopolskiej kurator jest dyrektorem.

Kraków. Barbara Nowak z darmowym mieszkaniem. Wcześniej odrzuciła trzy oferty

Teraz jednak, jak donosi "Gazeta Wyborcza", Barbara Nowak i jej mąż postanowili zmienić lokum na terenie Krakowa. To z kolei, zgodnie z przepisami, zobowiązuje miasto do znalezienia najemcy komunalnego lokalu zastępczego.

d3x4d2m

Mąż małopolskiej kurator oświaty już w 2017 roku miał wyrazić wolę opuszczenia lokalu znajdującego się w szkole. Decyzję argumentował chęcią powiększenia placówki. Od tego czasu władze Krakowa miały zaproponować mu trzy różne mieszkania. Wszystkie odrzucono.

Koalicja z Jarosławem Gowinem? Cezary Tomczyk odpowiada

Chodzi o mieszkanie przy ulicy św. Sebastiana zlokalizowane w centrum Krakowa w niewielkiej odległości od Rynku Głównego, lokal przy ul. Traugutta w dzielnicy Podgórze, a także 60-metrowe mieszkanie na osiedlu Uroczym.

d3x4d2m

Na pytanie "GW" o powody odrzucenia trzech ofert władz Krakowa magistrat odpowiedział, że dotyczyło to "niskiego standardu" mieszkań. Co więcej, pod decyzją miała podpisać się małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, a nie jej mąż, mimo że to on jest najemcą lokalu w szkole.

Informację tę potwierdziła sama Barbara Nowak. - Pokazane nam mieszkania były w nieakceptowalnym stanie. Nie mówię o tym, że trzeba było zrobić w nich remont, ale o standardzie, jakie one prezentowały. Gdyby zostało nam zaproponowane mieszkanie w stanie zbliżonym do tego, który aktualnie zajmujemy, z pewnością rozważylibyśmy możliwość przeprowadzki - mówiła małopolska kurator oświaty w wywiadzie dla "Dziennika Polskiego".

Kraków. Małopolska kurator oświaty z nowym lokum. Za darmo

Akceptację zdobyło dopiero czwarte mieszkanie, które Nowakom miały zaproponować władze Krakowa. Informacje tę w rozmowie z serwisem Onet.pl potwierdził rzecznik prasowy Krakowa. - Mogę powiedzieć, tylko tyle, że umowa została przygotowana i przedstawiona - zaznaczył Dariusz Nowak.

d3x4d2m

Jak dowiedział się portal, chodzi o mieszkanie przy ul. Wańkowicza w Nowej Hucie, gdzie Kraków w połowie 2020 roku miał oddać do użytku 165 lokali mieszkalnych o różnej wielkości. W sprawie nowego loku Barbary Nowak i jej męża miasto głosu nie zabiera.

Kraków. Barbara Nowak z nowym mieszkaniem. Kontrowersje

Decyzja miasta może budzić jednak pewne kontrowersje, a to za sprawą niejasności związanych ze spadkiem, który miała otrzymać Barbara Nowak. Przepisy, według których przyznano Nowakom mieszkanie, zakazują przekazywania mieszkań osobom, które są właścicielami innej nieruchomości na terenie gminy.

W 2018 roku mąż małopolskiej kurator oświaty w swoim oświadczeniu majątkowym zadeklarował, że jest właścicielem mieszkania o powierzchni 56 mkw. Jego wartość oszacował wtedy na 291 tys. złotych. Mieszkanie miało być spadkiem po matce. W oświadczeniu z 2019 roku Ryszard Nowak o mieszkaniu już nie wspomniał.

Barbara Nowak tłumaczyła wtedy, że "mieszkanie po śmierci rodziców jej męża nie ma jeszcze przeprowadzonego postępowania spadkowego".

Źródło: "Gazeta Wyborcza" / Onet.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3x4d2m

Podziel się opinią

Share
d3x4d2m
d3x4d2m
Więcej tematów