Książę Karol i księżna Kamila w Krakowie
Angielski następca tronu, książę Walii Karol otworzył w Krakowie razem z małżonką, księżną Kornwalii Kamilą, Centrum Społeczności Żydowskiej w dawnej żydowskiej dzielnicy Kazimierz. Jestem ogromnie wzruszony, że po sześciu latach możemy otworzyć Centrum Społeczności Żydowskiej - mówił brytyjski następca tronu.
29.04.2008 | aktual.: 29.04.2008 18:02
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/ksiaze-karol-i-ksiezna-kamila-w-krakowie-6038701540156545g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/ksiaze-karol-i-ksiezna-kamila-w-krakowie-6038701540156545g )
Książę Karol i księżna Kamila w Krakowie
Podczas uroczystości otwarcia centrum książę - powitany przez naczelnego Rabina Polski Michaela Shudricha - przybił na drzwiach budynku tradycyjną mezuzę (zwitek pergaminu z ręcznie zapisanymi wersetami Tory w futerale, przybijany po prawej stronie drzwi mieszkań ortodoksyjnych Żydów). Wewnątrz budynku odsłonięto także tablicę, upamiętniającą wizytę książęcej pary i otwarcie centrum. Centrum powstało z jego inicjatywy i dzięki wsparciu organizacji Word Jewish Relief.
Po uroczystości książę Karol nawiązał do swojego pobytu w Krakowie w 2002 roku, podczas którego zrodziła się idea wybudowania centrum.
Jestem ogromnie wzruszony, że po sześciu latach możemy tu stanąć i uroczyście otworzyć Centrum. To dla mnie bardzo poruszające wydarzenie - uczestniczyć w spotkaniu ze społecznością żydowską w Krakowie, która tak wiele wycierpiała w przeszłości - powiedział książę Karol.
Brytyjski następca tronu wspomniał swoje rozmowy, przeprowadzone w 2002 roku z przedstawicielami społeczności żydowskiej i podkreślił, że "powstanie centrum to rezultat wysłuchania wspomnień tych ludzi".
Książę Karol powiedział także, że było dla niego wielkim zaszczytem zrobienie czegoś dla społeczności żydowskiej w Krakowie. Wyraził również uznanie i wdzięczność dla wszystkich, którzy byli zaangażowani w budowę centrum. Bez nich nie mielibyśmy tak wspaniałego budynku - podkreślił.