PolskaKrakowianie odwiedzają groby znanych osób i kwatery żołnierzy

Krakowianie odwiedzają groby znanych osób i kwatery żołnierzy

Płonące znicze i kwiaty pokryły w dniu
Wszystkich Świętych groby znanych osobistości pochowanych w
Krakowie. Mieszkańcy miasta pamiętają o rodzicach i bracie papieża
Jana Pawła II, artystach tu tworzących oraz polskich i obcych
żołnierzach poległych na naszych ziemiach.

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/cmentarz-rakowicki-w-krakowie-6038692455478401g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/cmentarz-rakowicki-w-krakowie-6038692455478401g )
Cmentarz Rakowicki w Krakowie

Jak co roku kobierzec ze zniczy pokrywa alejkę przed grobem rodziców i brata papieża Jana Pawła II w wojskowej części Cmentarza Rakowickiego. W grobowcu tym spoczywają: matka papieża Emilia z Kaczorowskich, ojciec Karol Wojtyła senior i starszy brat Edmund - lekarz, który zmarł w wieku zaledwie 26 lat po zarażeniu się szkarlatyną od jednej ze swoich pacjentek. Matka Karola Wojtyły umarła, gdy on miał 9 lat, ojciec podczas okupacji po krótkiej, ciężkiej chorobie. Grobowcem Wojtyłów opiekują się siostry albertynki.

Znicze i kwiaty pokryły także groby krakowskich artystów w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego. Wielbiciele talentu zmarłego w październiku zeszłego roku Marka Grechuty zatrzymywali się przed jego grobem, na którym w tym roku poświęcono popiersie artysty. Rzeźba w patynowanym brązie przedstawia młodego Grechutę trzymającego w prawej ręce drewnianego konika.

Ludzie przystawali też przed znajdującym się obok grobem twórcy i niezapomnianego konferansjera Piwnicy Pod Baranami Piotra Skrzyneckiego. Na nagrobku leży dzwonek podobny do tego, jakiego używał podczas występów kabaretu.

Krakowianie zniczami i kwiatami okazali swoją pamięć o największych polskich artystach spoczywających w Krypcie Zasłużonych Klasztoru oo. Paulinów na krakowskiej Skałce: Karolu Szymanowskim i Stanisławie Wyspiańskim. W tym roku przypadają: 125. rocznica urodzin i 70. rocznica śmierci Szymanowskiego oraz 100. rocznica śmierci Wyspiańskiego, a Sejm ogłosił obu artystów patronami roku 2007. Wiele świec zapłonęło też na znajdujących się w podziemiach Skałki sarkofagach innych wielkich twórców m.in. Czesława Miłosza.

Jak co roku wielu mieszkańców miasta wybrało się do Katedry na Wawelu, w której wnętrzu oraz kryptach spoczywają m.in. św. Jadwiga, biskupi krakowscy, prawie wszyscy królowie i ich rodziny oraz wybitni Polacy, m.in. Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Władysław Sikorski oraz Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.

Mieszkańcy miasta zapalali też znicze pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu i Pomnikiem Żołnierzy Września znajdującymi się na Cmentarzu Rakowickim. Pamiętali również o obcych żołnierzach poległych na polskich ziemiach, zarówno z kwatery brytyjskiej, jak i radzieckiej. W kwaterze brytyjskiej w październiku tego roku uroczyście pochowano odnalezione podczas ubiegłorocznych prac archeologicznych szczątki siedmiu członków załogi bombowca RAF zestrzelonego nad Polską w sierpniu 1944 roku w okolicach Dąbrowy Tarnowskiej w Małopolsce.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)