Trwa ładowanie...

Kraków. Skazany za palenie węglem i drewnem w piecu

Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia skazał mężczyznę na miesiąc ograniczenia wolności za palenie w piecu centralnego ogrzewania drewnem i węglem. W ramach walki ze smogiem ten rodzaj opału jest zabroniony na terenie stolicy Małopolski.

Kraków. Skazany za palenie węglem i drewnem w piecuŹródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
dq1rcq9
dq1rcq9

Skazanemu zarzucono że w październiku palił w piecu centralnego ogrzewania zabronionymi rodzajami paliw - drewnem i węglem, ignorując tym samym przepisy uchwały antysmogowej. Nieprawidłowości wykryła kontrola przeprowadzona przez funkcjonariuszy straży miejskiej. Sąd zobowiązał mężczyznę do wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne, w wymiarze 20 godzin.

- Sąd uznał, że okoliczności zdarzenia i wina obwinionego nie budzą wątpliwości, i uznał ten czyn za wykroczenie w związku z uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 15 stycznia 2016 roku w sprawie wprowadzenia na obszarze gminy miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw - tłumaczy rzecznik krakowskiej straży miejskiej Marek Anioł.

Palenie węglem i drewnem nielegalne w Krakowie

Mieszkaniec Krakowa został ukarany za złamanie zakazu, który obowiązuje od września tego roku. Zgodnie z uchwałą w instalacjach grzewczych dopuszczone jest stosowanie wyłącznie paliw gazowych - gazu ziemnego wysokometanowego lub zaazotowanego albo lekkiego oleju opałowego.

dq1rcq9

Osoby ignorujące zakaz mogą zostać ukarane mandatem w wysokości od 20 do 500 zł Sprawa może trafić także do sądu - wówczas łamiącemu przepisy grozi grzywna nawet do pięciu tys. zł. Każdy przypadek jest jednak rozpatrywany indywidualnie. Przy ustalaniu wysokości kary brane są pod uwagę m.in. kwestie socjalne i techniczne.

Wrzawa wokół reportażu TVN z Beatą Szydło. Stanowisko wiceszefa MSWiA

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dq1rcq9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq1rcq9
Więcej tematów