Trwa ładowanie...

Kraków: kurator oświaty od "polskich przewodników w Auschwitz" dostała 15 tys. zł nagrody

Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty otrzymała w ubiegłym roku łącznie 15 tys. zł nagród. - PiS premiuje zachowania, które powszechnie uchodzą za naganne - skomentował ten fakt senator Bogdan Klich. Nowak zaprzecza temu, by nagrody otrzymała. Urząd wojewódzki to jednak potwierdza.

Kraków: kurator oświaty od "polskich przewodników w Auschwitz" dostała 15 tys. zł nagrodyŹródło: East News, fot: MAREK LASYK/REPORTER
d3z46b4
d3z46b4

Informację o nagrodzie podała w środę krakowska "Gazeta Wyborcza". - To jest cyrk. Ta pani za swoją działalność powinna zostać odwołana, a nie dostawać nagrody - skomentował w rozmowie z "Wyborczą" Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. Krystyna Szumilas, była minister edukacji dodała, że w" kontekście tego, co pani Nowak wyprawia jako kurator ta nagroda jest skandalem". Sama zainteresowana do publikacji "GW" odniosła się na swoim profilu na Twitterze. Stwierdziła, że to "fake news".

Ale czy na pewno? Informację o tym, że takie nagrody przyznano kurator oświaty otrzymał od wojewody małopolskiego senator PO Bogdan Klich.

- W szkole zazwyczaj uczniowie otrzymują nagrody za to, że wyróżniają się pozytywnie - powiedział w rozmowie z TVN24 Klich. - Tymczasem pani Nowak otrzymuję niemałą nagrodę za to, że upolityczniła małopolskie szkolnictwo i wprowadziła jego dezorganizację na ogromną skalę. To jest nagroda niezasłużona, która pokazuje filozofię PiS-u: nagradzać tych, którzy źle czynią - dodał.

d3z46b4

TVN24 udało się także potwierdzić informację o przyznaniu nagród Barbarze Nowak w urzędzie wojewódzkim. - Pani kurator w czerwcu 2017 roku dostała nagrodę w kwocie czterech tysięcy złotych brutto, a w grudniu: siedem tysięcy. Zwyczajowo w Dniu Edukacji Narodowej wojewoda przyznaje kuratorom jeszcze jedną nagrodę w kwocie czterech tysięcy złotych brutto - powiedziała TVN24 Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.

Pomysły pani kurator ###

Barbara Nowak zasłynęla między innymi próbą zablokowania inicjatywy Wadowickiej Rady Kobiet.. Rada ta zorganizowała w szkołach podstawowych w mieście zajęcia, na których dzieci mogły posłuchać historii o niezwykłych kobietach, jak Maria Skłodowska-Curie. Zdaniem małopolskiej kurator był to zły pomysł, bo nie widzi powodu, by specjalnie dowartościowywać dziewczynki w szkołach i nie ma potrzeby "specjalnie ich motywować".

Wcześniej zaproponowała nagrodzenie kibiców Legii, za baner, na którym widać małego powstańca z lufą przystawioną do skroni przez Niemca, wywieszony podczas meczu Legii Warszawa z klubem FK Astana.

Ostatnio, gdy wybuchła burza o nowelizację ustawy o IPN, która znaczącą pogorszyła polsko-izraelskie stosunki, Nowak na swoim profilu na Facebooku stwierdziła, że po muzeum Auschwitz-Birkenau powinni oprowadzać tylko "polscy przewodnicy".

Zobacz także: "Kompletnie niepoważne" zachowanie Ziobry. Lisicki w natarciu

"Zawalczmy o Prawdę wśród młodych Żydów! Po pierwsze: po obozie Auschwitz i innych niemieckich obozach koncentracyjnych, powinni oprowadzać TYLKO POLSCY LICENCJONOWANI przez IPN PRZEWODNICY! Dziś obca narracja, a nie Prawda, króluje w Auschwitz! Czas z tym skończyć!" - napisała Barbara Nowak (zachowano oryginalną pisownię - przyp. red.).

PO razem z Nowoczesną i KOD-em zbierają podpisy pod wnioskiem o odwołanie obecnej kurator. - Aktualnie jest ich ponad 1600 w internecie, a spływają kolejne w wersjach papierowych. Ta akcja świadczy o tym, że wielu rodziców wspiera nasze działania - powiedział "Gazecie Krakowskiej" senator Klich.

Źródło: tvn24.pl, gazetakrakowska.pl, wyborcza.pl

d3z46b4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z46b4
Więcej tematów