Dziewiąty noworodek w "Oknie Życia"
Dziewiąty noworodek został znaleziony w
krakowskim "Oknie Życia" - specjalnym miejscu, w którym matka może
anonimowo zostawić nowonarodzone dziecko. Opiekujące się oknem
siostry Nazaretanki nadały kilkudniowej dziewczynce tymczasowe
imię Franciszka.
Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej poinformowała, że dziecko jest w dobrym stanie, obecnie przechodzi konieczne badania w Klinice Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Dziewczynkę siostry tymczasowo nazwały Franciszką na cześć bł. Franciszki Siedliskiej, założycielki zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, do którego należą. O tym, jakie imię dziecko będzie nosiło w przyszłości, zadecydują rodzice adopcyjni.
12 października w "Oknie Życia" także pozostawiono dziewczynkę. Siostry wspominają o tym ze szczególnym wzruszeniem ze względu na obchodzony wtedy w całej Polsce Dzień Papieski, poświęcony pamięci Jana Pawła II.
Do tej pory w "Oknie Życia" pozostawiono dziewięcioro dzieci: pięć dziewczynek i czterech chłopców. Siedmioro z nich znalazło już rodziny adopcyjne.
"Okno Życia" powstało z inicjatywy Wydziału Rodziny Kurii Metropolitalnej oraz Caritas Archidiecezji Krakowskiej przed pierwszą rocznicą śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Jest oznaczone papieskim herbem Jana Pawła II i logo Caritas.
Gdy okno zostaje otwarte, w domu włącza się alarm. Siostry natychmiast dzwonią po pogotowie i do czasu jego przyjazdu zajmują się dzieckiem. Optymalne warunki oczekiwania na karetkę zapewnia podarowany przez anonimowego ofiarodawcę inkubator.
Celem "Okna Życia" jest zwrócenie uwagi na problem dzieci porzucanych na ulicy lub na śmietnikach. Siostry zakonne apelują do matek, które nie mogą wychowywać swoich dzieci, aby zostawiały je u nich - w bezpiecznym miejscu. Aby zapewnić dzieciom pozostawianym w "Oknie Życia" bezpieczeństwo i jak najszybszą adopcję, Caritas podpisała umowy o współpracy z Kliniką Neonatologii CM UJ oraz z Ośrodkiem Adopcyjno-Opiekuńczym "Dzieło Pomocy Dzieciom".