Drugi dzień wizyty Jana Pawła II w Polsce
Jan Paweł II pozdrawia rodaków. (PAP)
W sobotę, w drugim dniu wizyty w Polsce, papież Jan Paweł II dokona konsekracji sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10.00 rano. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia jest silnie związane z osobą świętej siostry Faustyny, wyniesionej przez Ojca Świętego na ołtarze przed dwoma laty.
17.08.2002 08:44
W obrzędzie konsekracji świątyni wezmą udział specjalni goście oraz osoby szczególnie związane z rozbudową kościoła i zaangażowane w szerzenie kultu Miłosierdzia Bożego. Obecni będą m.in. przedstawiciele episkopatu Węgier, który sfinansował budowę jednej z kaplic, a także pielgrzymi z całego świata. W bazylice powstał także specjalny sektor dla niepełnosprawnych oraz przedstawicieli Caritasu, wolontariuszy hospicjów i innych organizacji charytatywnych, a także służby zdrowia. W uroczystym poświęceniu bazyliki będzie uczestniczyło łącznie 12 tysięcy osób.
Już na dwie godzinę przed przejazdem przed papieską mszą w Łagiewnikach tłumy wiernych zebrały się w sobotę w Krakowie na trasie przejazdu z Krakowa do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Ogrodzona barierkami trasa została przystrojona barwami papieskimi. Wzdłuż barierek gromadzą się ludzie. Kolorowe wstążki zawiązali nawet na płotach swoich domów. Reporterzy widzieli także powitalny ołtarz, podobny do takich, jakie stawia się na Boże Ciało.
Niektóre miejsca na trasie są także udekorowane dywanami z kwiatów.
Na polach przed Bazyliką w Łagiewnikach gromadzą się ludzie, którzy będą uczestniczyć we mszy świętej. Ćwiczą piosenkę o Bożym Miłosierdziu, którą specjalnie na tę okazję przygotował zespół Skaldowie. Członkowie zespołu chcą nauczyć wiernych choćby refrenu tej piosenki.
Wzdłuż prowadzącej do Bazyliki ulicy Świętej Siostry Faustyny rodziny zebrane w domach modlą się i śpiewają pieśni. Odmawiają Koronkę do Miłosierdzia Bożego - modlitwę siostry Faustyny.
Podczas konsekracji świątyni Jan Paweł II otrzyma dary od Fundacji Sanktuarium Miłosierdzia Bożego - symboliczny klucz do nowej bazyliki oraz kielnię. Jak podkreślają przedstawiciele fundacji, Jan Paweł II nie tylko zainicjował rozbudowę sanktuarium, ale od początku interesował się jej rozwojem. Fundacja przekaże Ojcu Świętemu także historię klasztoru i sanktuarium łagiewnickiego oraz księgę ofiarodawców, w której są zapisani darczyńcy, którzy wspierali rozbudowę świątyni. Budowa bazyliki, rozpoczęta we wrześniu 1999 roku, pochłonęła dotąd ponad 30 mln zł, a na jej dokończenie potrzeba jeszcze drugie tyle.
W łagiewnickim klasztorze zmarła w 1938 roku święta Faustyna, mistyczka i zakonnica. Pracując w klasztorach Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej, prowadziła niezwykle bogate życie duchowe. Jej udziałem stały sie m.in. mistyczne wizje Jezusa Miłosiernego. Objawienia Faustyny dały początek nowym formom kultu Miłosierdzia Bożego. W Łagiewnikach znajdują się jej relikwie i czczony jest cudowny wizerunek Jezusa Miłosiernego. W 1993 roku Faustyna została beatyfikowana, a w 2000 roku kanonizowana przez Jana Pawła II.
Papież spotka się wieczorem z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim w krakowskiej rezydencji arcybiskupów. Pozdrowi tam także miejscowe władze i dobroczyńców. (mag)