Trwa ładowanie...

Dolina Loary zawiesza stosunki z Małopolską. Mer: "Stanowisko nie do zaakceptowania"

Koniec partnerstwa z powodu uchwały "strefa wolna od LGBT"? Tym razem już nie tylko z miastem, a z całym województwem. Dolina Loary zawiesza stosunki z Małopolską.

Dolina Loary zawiesza stosunki z Małopolską. Mer: "Stanowisko nie do zaakceptowania"Źródło: East News
d42hy68
d42hy68

Po tym jak francuskie gminy postanowiły zawiesić współpracę z polskimi miastami partnerskimi - Tuchowem, Kraśnikiem i Starym Sączem, taką decyzję podjęła też Dolina Loary w stosunku do całego województwa małopolskiego.

Jak donosi "Gazeta Wyborcza", oficjalne oświadczenie w tej sprawie wystosował mer regionu centrum Dolina Loary François Bonneau. Jego zdaniem "ogłaszanie się strefą wolną od LGBT ma w sobie coś wielce niepokojącego".

"Stanowisko władz województwa małopolskiego jest dla mnie nie do zaakceptowania. To realne zagrożenie dla szacunku do drugiego człowieka, poczucia bezpieczeństwa i wolności obywatela. A także podważenie podstawowej zasady równości i niedyskryminacji zapisanych w traktatach międzynarodowych i umowach unijnych. (...) Niewyobrażalnym jest dla mnie, że jedną uchwałą, ot tak, można odrzucić część ludzkości, odłożyć ją na bok” - czytamy w oświadczeniu.

Zobacz też: Szefowa kampanii Dudy pod ostrzałem. "Co robiła w nocy z dzieckiem podczas ciszy wyborczej?"

Jak podkreślił Bonneau, "w obecnej sytuacji nie może utrzymywać relacji dyplomatycznych z urzędnikami, którzy zajmują takie dyskryminujące, homofobiczne stanowisko".

d42hy68

Przypomnijmy, że najpierw francuska gmina Saint-Jean-de-Braye zerwała partnerstwo z miastem Tuchów. - Mimo że wiedzieliśmy, że polski rząd propaguje homofobię, byliśmy zdumieni, gdy odkryliśmy, że miasto Tuchów przegłosowało tę uchwałę - powiedziała Colette Martin-Chabbert, doradczyni mera gminy Saint-Jean-de-Braye ds. międzynarodowych.

- Nie możemy akceptować decyzji takich jak ta, podejmowanych z lekceważeniem praw człowieka - podkreśliła. I wspominając II wojnę światową, zauważyła, że "historia lubi się powtarzać". - W naszym regionie Loiret były trzy obozy koncentracyjne. Ten w Jargeau był przeznaczony dla Cyganów i homoseksualistów - mówiła Martin-Chabbert.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d42hy68
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42hy68
Więcej tematów