Trwa ładowanie...
kraków
17-01-2006 18:35

Abp Dziwisz: musimy odrzucić wszystkie formy antysemityzmu

Metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz
powiedział podczas nabożeństwa w bazylice oo.
Franciszkanów w Krakowie, odprawionego z okazji IX Dnia Judaizmu,
że należy odrzucić wszystkie formy dyskryminacji i antysemityzmu.

Abp Dziwisz: musimy odrzucić wszystkie formy antysemityzmuŹródło: PAP
d24j8lz
d24j8lz

Podczas nabożeństwa, w którym uczestniczyli chrześcijanie i Żydzi modlono się o trwały pokój na świecie, a szczególnie w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie oraz o to, by wyznawcy różnych religii żyli w zgodzie.

Abp Dziwisz przypomniał, że tegoroczny IX Dzień Judaizmu jest obchodzony między dwoma rocznicami ważnymi dla relacji między Kościołem a Żydami - w październiku 2005 r. minęło 40 lat od uchwalenia przez Sobór Watykański II deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich, a w kwietniu tego roku przypada 20. rocznica odwiedzin Jana Pawła II w synagodze rzymskiej.

Metropolita krakowski podkreślił, że Jan Paweł II z wielką konsekwencją starał się wprowadzać w czyn postanowienia soborowe. W licznych spotkaniach ze wspólnotami żydowskimi na całym świecie, także na polskiej ziemi, starał się dać wyraz temu, że jako chrześcijanie nie mamy żadnych religijnych podstaw do dyskryminowania wyznawców judaizmu. Co więcej, że chcemy szukać sposobów, by wspólnie działać dla poprawy wzajemnych relacji i dla dobra wszystkich ludzi- powiedział abp Dziwisz.

Dodał, że także obecny papież Benedykt XVI chce kontynuować linię swojego poprzednika, o czym świadczy jego wizyta w synagodze w Kolonii oraz chęć udania się podczas pielgrzymki do Polski do byłego obozu zagłady Auschwitz, by oddać hołd ofiarom nazistów.

d24j8lz

Metropolita krakowski odwołując się do słów Pisma Św., podkreślił, że kryterium odróżnienia "sprawiedliwych od nieprawych" to "stosunek do ludzi pokrzywdzonych i pogardzanych przez świat". Wierni Bożemu Prawu musimy odrzucić wszystkie formy dyskryminacji i antysemityzmu - powiedział abp Dziwisz.

Przypomniał, że wspólnota żydowska jest obecna w Krakowie od ponad 700 lat i to ona nadała specyficzny charakter obecnej dzielnicy Kazimierz.

Naszym braciom, Żydom mieszkającym na krakowskiej ziemi życzymy dziś i modlimy się o to, by mogli żyć w pokoju jako obywatele naszej ojczyzny i znaleźć siły i środki do podtrzymania wielowiekowej i wciąż żywej tradycji - mówił abp Dziwisz.

Uczestniczący w nabożeństwie przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz życzył, "abyśmy byli dla siebie braćmi, nigdy wrogami".

Każda religia jest religią dobrą. Religie powinny łączyć, a nie dzielić, o co przecież tak zabiegał nasz papież. Tak, to był nasz papież - chrześcijan i żydów - powiedział Jakubowicz. Po nabożeństwie w Papieskiej Akademii Teologicznej odbyła się dyskusja o współpracy żydów i chrześcijan.

d24j8lz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24j8lz
Więcej tematów