PolskaKraków zajmie się problemem niezaszczepionych dzieci w przedszkolach i żłobkach

Kraków zajmie się problemem niezaszczepionych dzieci w przedszkolach i żłobkach

Kraków zajmie się problemem niezaszczepionych dzieci w przedszkolach i żłobkach
Źródło zdjęć: © fotolia
13.04.2015 15:45, aktualizacja: 13.04.2015 15:55

Prezydent Jacek Majchrowski obiecuje, że urząd zajmie się wprowadzeniem odpowiednich przepisów ws. szczepień dzieci. To oznacza, że rodzice, którzy z premedytacją nie chcą szczepić swoich podopiecznych, będą mieli kłopot z zapisaniem pociechy do wybranego przedszkola lub żłobka. W tym rozwiązaniu utwierdził urzędników wojewódzki inspektor sanitarny, który popiera pomysł.

- Nowe przepisy mogą wejść w życie najwcześniej w przyszłym roku. Na ten rok rekrutacja do przedszkoli i żłobków właśnie się kończy. Ale realizacja pomysłu nie będzie łatwa - mówiła Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta Krakowa. - Prezydent od początku uważał ten pomysł za bardzo dobry - dodała Chylaszek.

- W związku z tym, że rekrutacja do przedszkoli właśnie się skończyła, obowiązek szczepień wpiszemy w przyszłoroczną rekrutację. Trzeba od razu zaznaczyć, że dzieci, które mają przeciwwskazania lekarskie nie dostaną się do samorządowych placówek - tłumaczy rzecznik.

Problemem mogą być statuty żłobków, które teraz kwestii obowiązkowych szczepień nie regulują. A co do przedszkoli - to wkrótce zaczną obowiązywać odgórne przepisy, że każde dziecko musi mieć zagwarantowane miejsce w przedszkolu publicznym, bez względu na to czy rodzice są za, czy przeciw szczepieniom. Na to urzędnicy będą mieli niespełna rok.

Najprostszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie określonej liczby punktów za szczepienia podczas rekrutacji. Wówczas nieszczepione dziecko miałoby mniejsze szanse na dostanie się do przedszkola, które wybrali dla niego rodzice.

Podobną rzecz wprowadzono w tym roku. Większe szanse na przyjęcie do placówki ma przedszkolak, którego rodzice płacą podatki w Krakowie. Dodajmy, że w Polsce szczepienia są obowiązkowe, a rodzice, którzy uchylają się od tego obowiązku, płacą karę grzywny. Niektórzy jednak z premedytacją płacą i dzieci nie szczepią, bo twierdzą, że to niebezpieczne dla zdrowia maluchów.

Źródło artykułu:radiokrakow.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (49)
Zobacz także