Trwa ładowanie...
d48le6f

Krajowa Rada Sądownictwa zaprasza na demonstrację w obronie sądów

W środę w Sejmie ma się odbyć pierwsze czytanie prezydenckich projektów o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Zmiany w funkcjonowaniu tych instytucji i reforma wymiaru sprawiedliwości od wielu miesięcy budzą emocje. Wszystko świadczy o tym, że listopad na ulicach polskich miast może być równie gorący jak lipiec. KRS już zaprasza Polaków na manifestację przed Pałac Prezydencki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krajowa Rada Sądownictwa zaprasza na demonstrację w obronie sądów
(Agencja Gazeta, Fot: Adam Stępień)
d48le6f

"Sejm RP na posiedzeniu plenarnym rozpoczyna dzisiaj prace nad prezydenckimi ustawami o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Projekty tych ustaw spotkały się z krytyką Krajowej Rady Sądownictwa, stowarzyszeń sędziowskich, ale także środowisk prawniczych, ekspertów, pracowników naukowych i wielu organizacji obywatelskich" - napisał na stronie Krajowej Rady Sądownictwa jej rzecznik prasowy, sędzia Waldemar Żurek.

Rzecznik informuje w oficjalnym komunikacie, że zawarte w projektach rozwiązania "likwidują niezależność sądów". W związku z tym KRS, razem ze stowarzyszeniami sędziowskimi: Iustitia i Themis informują "wszystkich, dla których ważne są niezależne instytucje gwarantujące prawa obywatelskie, że spotykamy się w piątek (24.11.2017) o godzinie 19:00 przed Pałacem Prezydenckim i przed wszystkimi sądami w całym kraju". "W ten sposób wyrazimy naszą opinię o niszczeniu demokratycznego państwa prawa"- pisze sędzia Żurek.

d48le6f

Piątkową manifestację przed Pałacem Prezydenckim organizuje Akcja Demokracja przy wsparciu Inicjatywy Wolne Sądu oraz organizacji, które przygotowywały protesty w lipcu. "Bez wolnych sądów i wolnych wyborów nie ma wolnej Polski! Na sąsiadującej z nami Białorusi najpierw przejęto instytucje, a później zaczęto fałszować wybory. Ostatnie, niezmanipulowane głosowanie odbyło się tam 21 lat temu! Od tego czasu rządzi tam Łukaszenka. Nie chcemy, aby ten scenariusz potwierdził się również w Polsce. Nasze miejsce jest w demokratycznej Europie, gdzie politycy nie mają możliwości wpływu na orzekanie sądów czy przeprowadzanie wyborów" - można przeczytać na stronie wydarzenia na Facebooku. Manifestacja ma odbyc się pod hasłem: "3xW: Wolne Sądy, Wolne Wybory, Wolna Polska".

We wtorek 28 organizacji podpisało sie pod wspólnym apelem w obronie praworządności i niezależności sądownictwa, wzywając do natychmaistowego wstrzymania prac parlamentarnych nad ustawami o KRS i SN i rozpoczęcia szerokich konsultacji społecznych w tej sprawie.

Apel, tak jak w lipcu, poparli znani aktorzy, którzy wystąpili w krótkim wideo, prezentowanym na profilu inicjatywy Wolne Sądy.

d48le6f

Podziel się opinią

Share
d48le6f
d48le6f
Więcej tematów