Kraje Piętnastki: coraz starsze społeczeństwo
(AFP)
Imigracja do Unii Europejskiej nie rozwiąże problemu starzenia się społeczeństw Piętnastki oraz problemów jej rynków pracy i systemów emerytalnych - oceniła w środę Komisja Europejska.
29.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Raport Komisji mówi, że nawet podwojenie poziomu płodności i imigracji na obszarze UE nie doprowadzi do odwrócenia tendencji, prowadzącej do tego, że coraz mniejsza grupa pracowników utrzymuje coraz większą rzeszę ludzi w podeszłym wieku.
Taka ocena sytuacji wzmacnia pozycje Francji i Niemiec, które wspólnie zaapelowały dwa dni temu, aby ograniczyć imigrację.
Imigracja pomoże wypełnić niektóre luki na naszym rynku pracy, ale nie ma wpływu na naszą podstawową politykę pracy - powiedziała unijna komisarz ds. społecznych, Anna Diamantopulu.
Imigracja jest obecnie głównym czynnikiem wzrostu liczby ludności w UE, gdzie poziom płodności jest niski i nie zanosi się na zmianę w tej dziedzinie - oceniła Komisja Europejska.
Jednak imigracja nie jest ani alternatywą, ani tym bardziej panaceum, które mogłoby zastąpić reformę rynku pracy i systemów emerytalnych - podkreśla Komisja.
Obecnie ludzie w wieku ponad 65 lat stanowią około 16% całej ludności UE. Jest to jednocześnie liczba odpowiadająca jednej czwartej osób zawodowo czynnych.
Komisja szacuje, że do roku 2010 ludzie w tym wieku będą stanowić już 27% całej ludności. Jednocześnie przez następne 15 lat liczba 80-latków i ludzi starszych wzrośnie o ok. 50%.
Starzeniu się społeczeństw nie zapobiegnie nawet imigracja do UE 1,2 mln ludzi rocznie, czyli o ok. 500 tys. większa niż przewidywana obecnie.
Nie znaczy to, że imigracja jest zła lub że nie ma znaczenia. Oznacza to tylko, że nie jest ona panaceum - powiedział rzecznik Komisji ds. społecznych i zatrudnienia, Andrew Fielding. (jask)