Kraj zmienia flagę. Teraz już dumnie wstaną z kolan
Władze Kirgistanu zmieniają flagę narodową. Słońce znajdujące się na sztandarze za bardzo przypomina im słonecznik, a ten z kolei jest symbolem służalczości. Kirgizi uznali, że właśnie w tym tkwi przyczyna gospodarczych problemów ich kraju.
30.11.2023 11:43
Parlament Kirgistanu zagłosował w środę za zmianą projektu flagi narodowej - poinformowała Agencja Reutera. Widoczne na niej faliste promienie słońca staną się proste. Flagę w obecnym kształcie skrytykował sam prezydent kraju, Sadyr Dżaparow. Polityk stwierdził, że centralny element wygląda jak słonecznik. Kwiat ten w lokalnej kulturze symbolizuje kapryśność i służalczość.
- W naszym społeczeństwie panuje powszechne przekonanie, że obecna flaga wygląda jak słonecznik. A to z kolei jest jednym z powodów, przez które kraj nie może podnieść się kolan - powiedział w zeszłym miesiącu prezydent Dżaparow, komentując inicjatywę.
Flaga, położonego w Azji Środkowej Kirgistanu, została przyjęta w 1992 roku, kiedy państwo uzyskało niepodległość od Związku Radzieckiego. Znajdujące się na czerwonym tle flagi żółte słońce posiada 40 promieni, a widoczne w jego środku łuki symbolizują sklepienie tradycyjnej, kirgiskiej jurty. Promienie słońca o falistym kształcie, po 31 latach, zwróciły we wrześniu uwagę niektórych deputowanych do parlamentu. Wskazano, że przypominają płatki słonecznika. Przyjęta w pierwszym czytaniu ustawa zmienia projekt tak, żeby promienie były proste.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Agencja Reutera wyjaśnia, że słonecznik ma w kulturze kirgiskiej specyficzne znacznie. Stanowi alegorię osoby kapryśnej i służalczej, którą charakteryzuje oportunizm, czyli skłonność do zmiany przekonań w celu osiągnięcia osobistych korzyści. Taka interpretacja może być postrzegana jako szczególnie krzywdząca w kraju, którego gospodarka jest silnie uzależniona od dużo większych partnerów. Ponad milion Kirgizów pracuje za granicą, podczas gdy populacja wynosi niecałe siedem milionów osób.
Źródło: Reuters