Przełom ws. miliardów dla Polski? Nowe doniesienia

Wciąż trwają negocjacje między Polską a Komisją Europejską w sprawie wypłaty pieniędzy z KPO. "Dziennik Gazeta Prawna" publikuje w poniedziałek kulisy. Wyłania się z nich jeden wariant negatywny, według którego do czasu przyszłorocznych wyborów sytuacja się nie zmieni, i dwa pozytywne - czytamy w dzienniku.

KPO dla Polski coraz bliżej? Są dwa scenariusze
KPO dla Polski coraz bliżej? Są dwa scenariusze
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara
oprac. SBO

12.12.2022 | aktual.: 12.12.2022 14:02

"DGP" udało się poznać kulisy negocjacji między Warszawą a Brukselą na temat odblokowania pieniędzy z KPO. Wyłania się z nich jeden wariant negatywny, w którym do czasu przyszłorocznych wyborów sytuacja się nie zmieni, i dwa pozytywne.

"Z rządu płyną sygnały, że klimat rozmów poprawił się na tyle, że w najbardziej optymistycznym scenariuszu do porozumienia może dojść nawet w tym miesiącu" – czytamy w poniedziałkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Według gazety, kluczowym elementem mają być gwarancje, których obie strony powinny sobie udzielić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Cały spór wynika z kryzysu zaufania. Komisja poczuła się oszukana, gdy w prezydenckiej ustawie, której treść wcześniej z nią uzgodniliśmy, pojawiły się jakieś poprawki. Z kolei my czuliśmy się zaskakiwani kolejnymi żądaniami komisarzy. Tym razem chcemy tego uniknąć – powiedziała gazecie "osoba z rządu".

Praworządność kością niezgody

Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy, co jest krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. Jednak te pieniądze nie zostały jeszcze wypłacone. Rząd musi spełnić tzw. kamienie milowe, na które zgodził się premier - dotyczą one m.in. przejrzystości finansów publicznych, zmian na rzecz czystego powietrza, efektywności energetycznej, w tym inwestycji w wiatraki, polepszenia jakości opieki medycznej.

Jednak najwięcej kontrowersji budzi sprawa praworządności, która jest głównym punktem zapalnym między Warszawą a Brukselą. KE zaznaczyła, że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Źródło artykułu:WP Wiadomości
kpopieniądze z kpoKrajowy Plan Odbudowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (119)