Koszulki z napisem "Konstytucja" problemem. Dla nowej KRS
Dla nowej Krajowej Rady Sądownictwa słowo "Konstytucja" nie zawsze jest neutralne politycznie. Uznała, że sędziowie nie mogą używać tego napisu. Powód? Zagrożenie, że obywatele nie będą odbierać sędziego jako niezawisłego.
Członkowie KRS interpretowali przepisy Zbioru Zasad Etyki Zawodowej Sędziów i Asesorów. Debatowali o tym, jak powinni zachowywać się sędziowie, a jak nie.
- Używanie przez sędziów publicznie, nawet na salach rozpraw, infografik czy innych symboli politycznych może podważać zaufanie do niezawisłości i bezstronności sędziego. Obywatel może dojść do przekonania, że sędzia będzie kierował się manifestowanymi przekonaniami politycznymi, w szczególności wobec osób o innych przekonaniach. Taki sąd przestaje być sądem bezstronnym, a sędzia niezawisłym sędzią - mówił Rafał Puchalski, prezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie z nominacji ministra sprawiedliwości, przedstawiając projekt uchwały KRS.
KRS nie poprzestała na ogólnikach. Jej przedstawiciel przyznali, że mówią o haśle "Konstytucja" - informuje "Gazeta Wyborcza".
Członkowie KRS są zdania, że "symbolowi neutralnemu w pewnych, określonych sytuacjach może zostać nadane znaczenie polityczne". - Wtedy symbol będzie już nacechowany politycznie, tak jak jest ze słynnym i znanym napisem 'Konstytucja'. Ten znak takie znaczenie otrzymał” - podkreślił prezes gorzowskiego sądu Jarosław Dzudzicz.
Jak podaje gazeta, Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, autor uchwały, chciałby, aby sędzia, który dopuścił się uchybienia, używając symbolu, "dążył do usunięcia negatywnych skutków swojego zachowania”. - W razie wylosowania sprawy osób należących do partii politycznych powinien złożyć oświadczenie o okoliczności wyłączającej z rozpoznania sprawy - tłumaczył Puchalski.
Jakie jeszcze konsekwencje będą towarzyszyć użyciu symbolu przez sędziego? Sankcji przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości nie muszą się obawiać. Może ich jednak wezwać komisja etyki KRS. Ponadto, Rada może zawiadomić rzecznika dyscyplinarnego.
Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl