ŚwiatKosztowne piractwo komputerowe

Kosztowne piractwo komputerowe

Piractwo komputerowe do 2004 roku, będzie kosztować gospodarki krajów Europy Wschodniej 27 mld dolarów - wynika z przedstawionego na wtorkowej konferencji Business Software Alliance (BSA), raportu. Raport "Wpływ oprogramowania na gospodarki Europy Wschodniej" został opracowany przez niezależną firmę badawczą Datamonitor na zlecenie BSA.

03.07.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według raportu udział oprogramowania pirackiego w Europie Wschodniej wynosi obecnie 63%, czyli blisko dwukrotnie więcej niż w Europie Zachodniej (34%). W Polsce udział ten wynosi 54%.

Twórcy raportu szacują, że gdyby udało się, do roku 2004, zmniejszyć udział oprogramowania pirackiego do poziomu zaobserwowanego w Europie Zachodniej, to należy oczekiwać, iż wpływy do budżetów państw regionu z podatków płaconych przez firmy zajmujące się oprogramowaniem komputerowym będą rosnąć w tempie 25% rocznie (skumulowana roczna stopa wzrostu). Wzrost taki zapewniłby rządom wpływy z podatków w wysokości 2,5 mld dolarów.

Według, raportu innym efektem spadku udziału oprogramowania pirackiego na rynku jest wzrost zatrudnienia. Każdy jednoprocentowy spadek w udziale oprogramowania pirackiego na rynku przekłada się w przybliżeniu na 6500 nowych miejsc pracy w regionie Europy Wschodniej - twierdzą autorzy raportu.

W przypadku zmniejszenia skali piractwa do poziomu Europy Zachodniej do 2004 roku, całkowite zatrudnienie w branży komputerowej mierzone ilością bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy wzrośnie z obecnych 647 tysięcy miejsc pracy do 1,9 mln.

Wartość branży oprogramowania komputerowego w Europie Wschodniej zdaniem autorów wyniosła w 2000 roku raportu 1,4 mld dolarów, a w 2004 roku wzrośnie do 2,3 mld dolarów.

Największym rynkiem tej branży jest rynek polski który stanowi 27% (387 mln dolarów) wartości całej branży w tym regionie.(aka)

piractwooprogramowaniakomputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)