Dramat widziany z nieba. NASA pokazała wstrząsające zdjęcia powodzi w Dubaju
Największe od 75 lat deszcze nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, powodując gwałtowne powodzie. Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała zdjęcia obszarów kraju, które zostały zalane po ubiegłotygodniowych ulewach.
23.04.2024 | aktual.: 23.04.2024 21:22
Krajowe Centrum Meteorologii ogłosiło, że w Dubaju spadło 168 litrów na metr kwadratowy, a w pobliżu miasta Al-Ain aż 259 litrów. W ZEA średnia opadów wynosi 140–200 litrów rocznie, w Dubaju jest to zazwyczaj niecałe 100 litrów.
Z powodu wody stojącej na pasach startowych, główne lotnisko dubajskie we wtorek w zeszłym tygodniu zawiesiło pracę na 25 minut. Odwołało szereg odlotów i przekierowało wiele przylotów. Flagowy przewoźnik ZEA, Emirates, do północy w środę zamknął stanowiska do odprawy i zaleciły pasażerom, by nie pojawiali się w terminalu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lokalne media informowały o osobach, które z powodu burzy i nieprzejezdnych dróg utknęły w biurach na ponad 30 godzin. Zalane zostało też jedno z największych centrów handlowych na świecie, Dubai Mall.
Powódź widziana z kosmosu
Jak się okazuje, efekty powodzi widziane są nawet z kosmosu. Dwa dni po zakończeniu opadów deszczu, satelita Landsat 9 zarejestrował obrazy rozległych kałuż powodziowych nad Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Zdjęcia przedstawiające obszar Jebel Ali, południowej części Dubaju, ukazują różnice w jego wyglądzie przed i po powodzi.
Na obrazach zauważalne są głębokie błękitne kałuże, wyraźnie kontrastujące z typowo suchą, brązową ziemią regionu. Satelita zarejestrował także znaczne zalania w Abu Zabi, gdzie mniejsze, płytkie zbiorniki wodne mają jasnoniebieski kolor, podczas gdy większe i głębsze przybierają odcień ciemnoniebieski.
Duże obszary suchego terenu nabrały jasnozielonego odcienia po opadach deszczu, co sugeruje, że ziemia w wielu obszarach zachowała wilgoć z deszczu, nawet jeśli nie została całkowicie zalana.
Źródło: earthobservatory.nasa.gov, PAP