Wąż wpełznął do mieszkania w Warszawie i zasnął na łóżku
Właściciele mieszkania na warszawskim Grochowie spotkali się z nieprzyjemną niespodzianką. W sypialni znaleźli węża, który zasnął na łóżku. Jak znalazł się w mieszkaniu?
Wąż zbożowy wpełznął do jednego z mieszkań w bloku przy ulicy Zagójskiej w Warszawie na Grochowie. Właściciel znalazł go w łóżku.
"Gdy gospodarz lokalu wrócił do domu i wszedł do pokoju, w pierwszej chwili pomyślał, że to, co leży na łóżku, znalazło się tam za sprawką jego psa. Jednak gdy podszedł bliżej, ze zdumieniem stwierdził, że to wąż" – powiedziała młodsza inspektor Sylwia Pawlak z Ekopatrolu Straży Miejskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyraźna zmiana. Nowa prognoza IMGW na weekend i zagadka frontu
Mężczyzna nie stracił trzeźwości umysłu. Wziął z kuchni duży słoik i wsunął do niego węża, a potem zadzwonił pod numer 986. Strażnicy upewnili się, że był to niejadowity wąż zbożowy i odebrali go od lokatora.
Funkcjonariusze przewieźli węża do Centrum CITES na terenie warszawskiego zoo, do którego trafiają wszystkie odłowione przez nich gady.
Czy wąż był niebezpieczny?
"Tajemnicą węża pozostanie, skąd przybył i w jaki sposób udało mu się wślizgnąć do mieszkania na trzecim piętrze. Węże zbożowe są często hodowane w polskich domach, ponieważ nie są jadowite. Mogą najwyżej niegroźnie pokąsać. Dla bezpieczeństwa w podobnych przypadkach radzimy odizolować pomieszczenie, w którym jest wąż i wezwać nas" – oznajmiła Sylwia Pawlak z Ekopatrolu.
Wąż zbożowy (Pantherophis guttatus) to gatunek węża z rodziny połozowatych, pięknie ubarwiony, o smukłym kształcie ciała. Ma wąską głowę. Ubarwienie ciała różnorodne, zwykle szare, srebrne, żółte z plamami w kolorze czerwonawym lub pomarańczowym w ciemnej obwódce. Ciało od spodu jest czarno-białe. Między oczami występuje charakterystyczna strzałka. Wąż ten jest częstym podopiecznym w terrariach.
Nie jest wężem jadowitym, ponieważ jest dusicielem. Żywi się głównie gryzoniami.
Kiedy wąż zbożowy zrzuca starą skórę, trzyma się z dala od innych zwierząt, a w kontakcie z nimi może być agresywny. Istnieje hodowlana odmiana węża zbożowego, która jest niemal pozbawiona łusek (posiada jednak pewną ich ilość, choć mniejszą niż przeciętne osobniki).
Źródło: PAP
Czytaj także: