Trwa ładowanie...

Koszalin. Tłumy na mszy w intencji 15-latek. Wzruszające słowa biskupa

W katedrze w Koszalinie odbyła się msza w intencji ofiar tragicznego pożaru w escape roomie. Świątynia była pełna, przyszły setki osób. Mszy przewodniczył ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak. Na miejscu był reporter WP Sebastian Łupak.

Koszalin. Tłumy na mszy w intencji 15-latek. Wzruszające słowa biskupaŹródło: WP.PL, fot: Sebastian Łupak
d2ccftt
d2ccftt

- Życie zaczyna się łzami mamy i taty, gdy rodzi się dziecko. I też zamyka się łzami, łzami bólu i rozpaczy. Ale wiara, nadzieja i miłość to zmieniają. Życie na ziemi jest między tymi łzami. Dziś wiemy, że to życie może być bardzo krótkie - mówił bp Dajczak.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Sebastian Łupak

- Życie wygląda tak niewyobrażalnie, tak nie do pojęcia. Pamiętajmy o Radosławie, który zrobił wszystko, co mógł, by je ratować - podkreślał.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Sebastian Łupak

W katedrze było mnóstwo młodych ludzi, rodziny z dziećmi, znajomi dziewczynek. W pierwszych rzędach siedziały rodziny ofiar.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Sebastian Łupak

Mszę transmitowało TVP. Rodziny dziewczynek nie były pokazywane. Wystosowano prośbę do mediów, by to uszanowały.

d2ccftt

Datki zebrane na tacę przeznaczone zostaną na pomoc rodzinom ofiar.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Sebastian Łupak

Po mszy wierni przeszli na plac przed ratuszem na wspólną modlitwę. Odśpiewano dwie kolędy. Tu zbiórkę pieniędzy dla rodzin ofiar prowadzi Caritas.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Sebastian Łupak

O godz. 17.00, w godzinie tragedii, przed miejscem, do której do niej doszło, biskup odmówi Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Służby prasowe kurii biskupiej informowały wcześniej o możliwości przynoszenia białych kwiatów oraz zniczy, które będzie można złożyć w miejscu tragedii.

d2ccftt

W mieście żałoba. "Niewyobrażalna tragedia"

Po tragicznym pożarze w escape roomie, w którym zginęło pięć 15-latek, niedziela jest w Koszalinie dniem żałoby. Odwołane zostały wszystkie wydarzenia kulturalne, ulicami miasta nie przejdzie też orszak Trzech Króli.

"Ta niewyobrażalna tragedia nie pozwala nam na radosne świętowanie. Chcemy również i w taki sposób wyrazić naszą solidarność z tymi, którzy cierpią" - napisał wcześniej bp Dajczak w opublikowanym komunikacie.

Przyczyną tragicznego pożaru w escape roomie był najprawdopodobniej gaz. Ze wstępnych ustaleń prokuratury wynika, że wybuchł on w poczekalni, odcinając pracownika obiektu od możliwości udzielenia dziewczynom pomocy. Nastolatki zmarły w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. 25-letni mężczyzna został odwieziony z poważnymi poparzeniami do szpitala.

d2ccftt

Straż pożarna podała, że w escape roomie w Koszalinie było "wiele zaniedbań". Urządzenia grzewcze znajdowały się zbyt blisko materiałów łatwopalnych, a instalacje elektryczne były prowizoryczne. Nie było drogi ewakuacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Bp Tadeusz Pieronek: nasze chrześcijaństwo to wydmuszka, błąd jest w nas

d2ccftt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ccftt
Więcej tematów