ŚwiatKosowo już wkrótce w pełni suwerenne

Kosowo już wkrótce w pełni suwerenne

Kosowo ma wkrótce przejść od niepodległości nadzorowanej przez społeczność międzynarodową do pełniej suwerenności - zadecydowano na konferencji ISG w Wiedniu. Serbski sekretarz stanu ds. Kosowa Oliver Ivanović skrytykował decyzję ISG.

Kosowo już wkrótce w pełni suwerenne
Źródło zdjęć: © AFP | Armend Nimani

"Decyzja ta wiele sobą nie przedstawia" dla serbskiej społeczności w Kosowie, która "odrzuca ją od samego początku" - powiedział Ivanović serbskiej telewizji B92, oczekując na oświadczenie szefa austriackiej dyplomacji Michaela Spindeleggera w imieniu Międzynarodowej Grupy Sterującej (ISG - International Steering Group).

ISG, obradująca w siedzibie austriackiego MSZ, postanowiła, że międzynarodowy nadzór nad niepodległością Kosowa dobiega końca i we wrześniu ta była serbska prowincja uzyska pełną suwerenność. - Międzynarodowy nadzór kończy się dzisiaj - oświadczył Spindelegger.

ISG, składająca się z 25 państw, głównie krajów UE, ale także USA i Turcji, nadzorowała niepodległość Kosowa, ogłoszoną 17 lutego 2008 roku. Było to przewidziane w planie oenzetowskiego negocjatora, noblisty Marttiego Ahtisaariego dla Kosowa, odrzuconym przez Belgrad po miesiącach negocjacji i wdrożonym ostatecznie bez zgody Serbii. W północnym Kosowie, zamieszkanym w większości przez Serbów, plan ten nie jest dotąd realizowany.

ISG postanowiło zamknąć działające w Prisztinie Międzynarodowe Biuro Cywilne (ICO), które było ostateczną instancją w Kosowie z prawem anulowania uchwał miejscowych władz. Stojący na czele ICO holenderski dyplomata Peter Feith, będący także specjalnym wysłannikiem Unii Europejskiej, miał prawo również karać i zwalniać lokalnych urzędników.

Ivanović skrytykował zamknięcie ICO. - Kiedy międzynarodowa misja, jakakolwiek by była, wyjeżdża z Kosowa, to jest to bardzo niebezpieczne dla Serbów i Serbii - powiedział. Obecność misji była konieczna ze względu na to, że Albańczycy i Serbowie z Kosowa "nie są w stanie" dojść do zgody bez międzynarodowej mediacji - wyjaśnił.

Decyzja zamknięcia ICO pozostaje bez wpływu na unijną misję policyjną-prawną Eulex, której mandat został przedłużony do dnia 12 czerwca 2014, i siły NATO w Kosowie (KFOR).

Niepodległość Kosowa uznało dotychczas 91 spośród 193 państw członkowskich ONZ. Spośród 27 państw UE nie uczyniły tego dotąd tylko Hiszpania, Słowacja, Rumunia, Grecja i Cypr

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)