Kosmici mają kod genetyczny podobny do naszego?
Pozaziemskie formy życia mogą być oparte w
swojej strukturze na podobnych "cegiełkach" jak organizmy
ziemskie - sugerują naukowcy kanadyjscy. O ich hipotezie informuje
tygodnik "New Scientist".
Wszystkie ziemskie organizmy dzielą 20 tych samych aminokwasów - cegiełek, z których zbudowane są białka. Biochemikom udało się zsyntetyzować w warunkach laboratoryjnych, symulujących prebiotyczną "zupę", 10 z nich.
Zdaniem Paula Higgsa i Ralpha Pudritza z McMaster University w Hamilton w Kanadzie, eksperymenty te dowodzą, że te aminokwasy potrzebują do zaistnienia najmniej energii. Może to oznaczać, że jeśli życie pozaziemskie istnieje, to całkiem prawdopodobne, że te właśnie aminokwasy wchodziłyby w skład obcych organizmów.
Naukowcy w swoim artykule ustalili "ranking" aminokwasów w zależności od tego, na ile złożony jest sposób ich powstawania.
Zdaniem badaczy, kolejnych 10 aminokwasów pojawiało się stopniowo na Ziemi, w miarę jak organizmy żywe komplikowały się. Naukowcy wysuwają również tezę, że proces ten w sposób decydujący wpływał na ewolucję kodu genetycznego, który tym samym również mógłby być powszechny.
Z kolei Darren Griffin, genetyk z University of Kent w Wielkiej Brytanii uważa, że Higgs i Pudritz idą w swych wnioskach za daleko.
- Prawa fizyki rządzą Wszechświatem i wydaje się czymś rozsądnym, że podobnie uniwersalne mogą być prawa w dziedzinie biologii molekularnej. Jest jednak mało prawdopodobne, że ten sam kod genetyczny wykształciłby się na innej planecie, nawet mimo podobieństw w podstawowych cząsteczkach, takich jak aminokwasy - dodaje.
Artykuł zostanie opublikowany na łamach pisma "Astrobiology".