Trwa ładowanie...

Kościół łódzki przygotowuje "kodeks postępowania" wobec małoletnich

60-stronicowy dokument zawiera przykłady właściwego i niewłaściwego zachowania duchownych w relacji z młodymi osobami. Wprowadzenie takich zaleceń ma w przyszłości zapobiec przypadkom nadużyć seksualnych. Łódzka diecezja jako pierwsza przygotowuje taki dokument.

Share
Kościół łódzki przygotowuje "kodeks postępowania" wobec małoletnichŹródło: PAP, fot: Jakub Kaczmarczyk
d46bh6n

Od momentu, gdy przepisy zaczną obowiązywać zakazane będzie: łaskotanie, masowanie bądź całowanie dzieci. Duchowni za to będą mogli podać dziecku rękę oraz delikatnie objąć na powitanie. Warto zaznaczyć, że "zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo-duszpasterskiej Archidiecezji Łódzkiej" będą dotyczyć także zakonnic oraz świeckich pracowników łódzkiego Kościoła (np. katechetów lub wychowawców kolonijnych).

Przygotowanie dokumentu

"Kodeks postępowania" daje wskazówki, jak należy zachować się w sytuacjach trudnych. Jeśli małoletni zgłosi podejrzenie przemocy, nie należy dopytywać się o szczegóły "Stawianie pytań osobie, która komunikuje dany fakt, w rzeczywistości może mieć wpływ na sposób, w jaki później przedstawi wydarzenia” - brzmi jeden z zapisów.

d46bh6n

Dokument zakłada także wyjście poza struktury kościelne. W razie podejrzenia o nadużycie seksualne wobec małoletniego, będzie nakaz współpracy ze świeckimi instytucjami, w tym z wymiarem sprawiedliwości. "Ofierze należy się informacja, że jej podstawowym prawem jest złożenie doniesienia do organów ścigania" - brzmi jeden z zapisów.

Po zakończeniu prac, "Zasady..." zostaną przekazane do każdej parafii. Arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś oczekuje, że każdy ksiądz zobowiąże się własnoręcznym podpisem do przestrzegania norm zapisanych w dokumencie.

Kościelny raport

W połowie marca Konferencja Episkopatu Polski ujawniła dane dot. przypadków nadużyć w polskim Kościele. Według duchownych, przez 30 lat otrzymano 382 zgłoszenia przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich.Częściej molestowano chłopców niż dziewczynki. To nie jest problem samego Kościoła, to jest problem całego świata - mówił na konferencji abp Stanisław Gądecki.

Do opublikowanego raportu odniósł się łódzki hierarcha. Podczas nabożeństwa pokutnego, abp Ryś podał statystyki ze swojej archidiecezji. Wykorzystano w sumie 10 osób, połowa z nich nie ukończyła 15. roku życia. – To o 10 ofiar za dużo – mówił ksiądz. Podkreślił, że te statystyki są najprawdopodobniej niepełne, a każde pojedyncze doniesienie o nieprawidłowościach, powodują odwracanie się ludzi od Kościoła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d46bh6n

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zobacz także: Szydło pełna optymizmu przed rozmowami ze związkami zawodowymi ws. strajku nauczycieli

d46bh6n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46bh6n
d46bh6n
Więcej tematów