placeholder_5wq74z

Kościół katolicki zabiera głos ws. zmian w sądownictwie. List do Andrzeja Dudy

"Pragnę podziękować panu Prezydentowi za postawę zajętą w sprawie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa" – pisze Przewodniczący Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kościół katolicki zabiera głos ws. zmian w sądownictwie. List do Andrzeja Dudy
(Materiał prasowy)
placeholder_5wq74z

Kiedy w parlamencie trwały prace nad ustawami o KRS i Sądzie Najwyższym, a w całej Polsce odbywały się protesty przeciwko reformie sądownictwa Kościół nie zabierał głosu. Dopiero kiedy Andrzej Duda ogłosił, że zawetuje ustawy o KRS i SN Kościół zabrał głos.

Abp. Stanisław Gądecki w liście do Andrzeja Dudy podziękował prezydentowi za postawę. Napisał też, że katolicka nauka społeczna docenia demokrację jako system, który zapewnia obywatelom możliwość wyboru i kontrolowania rządów.

Weta prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustaw o SN i KRS

placeholder_5wq74z

Przewodniczący KEP zwrócił uwagę na program wyborczy PiS-u i organizowane od kilku dni protesty. "Z jednej strony istnieje prawo a nawet obowiązek reformy sądownictwa w Polsce przez rządzących, nie oznacza, że reprezentanci wyborców są jedynie biernymi wykonawcami ich żądań" – pisze apb. Stanisław Gądecki. I dodaje, że kontrola władzy przez obywateli nie oznacza, że rządzący nie mają wolności w realizowaniu wyznaczonych przez siebie celów.

Abp. Stanisław Gądecki w liście do prezydenta zwrócił też uwagę na zasadność trójpodziału władzy. Przypomniał słowa Jana Pawła II, który stwierdził, że władza sądownicza powinna być równa władzom ustawodawczym i wykonawczym. Papież stwierdził, że każda władza ma określone kompetencje, żeby jedna nie dominowała nad drugą, ponieważ jest to gwarancja prawidłowego funkcjonowania demokracji.

placeholder_5wq74z
placeholder_5wq74z
placeholder_5wq74z