Kościół coraz gorzej oceniany w Polsce i na świecie. Badania CBOS pokazują spadek zaufania

Ujawnienie przypadków wykorzystania nieletnich przez część duchownych wpłynęło na ocenę całego Kościoła katolickiego. Z najnowszego badania CBOS-u wynika, że spadły notowania działalności Kościoła katolickiego w Polsce i na świecie.

Kościół coraz gorzej oceniany w Polsce i na świecie. Badania CBOS pokazują spadek zaufania
Źródło zdjęć: © East News | marek sznadurski
Katarzyna Romik

Polski Kościół nadal wypada lepiej w porównaniu z innymi krajami w Europie i na pozostałych kontynentach. Dobrze jego funkcjonowanie ocenia 53 proc. ankietowanych, a źle – 39 proc. osób. Autorzy badania podkreślają, że pozytywna ocena jest niższa w porównaniu do wyników z ubiegłych miesięcy tego i poprzednich lat.

CBOS: Największe grzechy Kościoła

Ankietowani wymienili najpoważniejsze ich zdaniem problemy Kościoła w Polsce. Zdecydowana większość, bo 60 proc., wskazała przypadki pedofilii wśród duchownych. Jedna trzecia, (37 proc.), uważa, że osoby duchowne za bardzo angażują się w politykę.

Uczestnicy badania CBOS oceniają, że kolejnymi problemami instytucji są: odchodzenie wiernych z Kościoła (29 proc.), homoseksualizm duchownych (20 proc.), dawanie wyrazu sympatiom politycznym w trakcie kazań (20 proc.), zbyt wysokie opłaty pobierane przy okazji sakramentów (19 proc.). Ankietowanym nie podoba się także zbyt wystawne życie duchownych (18 proc.) i nieprzestrzeganie przez nich celibatu (15 proc.).

Co trzeci badany uważa jednak, że większość tych problemów nie dotyczy księży i osób duchownych z ich okolicy. Jedyne co obserwują to odchodzenie wiernych z Kościoła i zbyt wysokie opłaty za sakramenty.

Eksperci zwracają uwagę, że na odpowiedzi w ankiecie mają wpływ poglądy polityczne oraz wykształcenie. Im wyższe, tym częściej ankietowani źle oceniają sytuację instytucji. Osoby praktykujące są bardziej skłonne do dobrej oceny działalności Kościoła.

Kościół w Europie i na świecie z niską oceną wiernych

Duża liczba badanych ocenia negatywnie sytuację Kościoła katolickiego w Europie i na świecie. Połowa ankietowanych twierdzi, że obecna sytuacja Kościoła europejskiego jest zła, nieco ponad jedna trzecia (36 proc.) uznaje ją za dobrą. Podobne wyniki dotyczą działania instytucji na całym świecie - 48 proc. respondentów uznaje je źle, a 40 proc. – dobrze.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI), od 4 do 11 lipca 2019 r. na liczącej 1077 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: W drodze na festiwal Owsiaka. Kobieta zadeklarowała pomoc uczestnikom

Źródło: CBOS

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (509)