Trwa ładowanie...
sondaż

Sondaż. Notowania Kościoła w Polsce znów spadają

Po chwilowym wzroście zaufania, który polski Kościół odnotował w czerwcu, poparcie dla tej instytucji ponownie spadło. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS, działalność Kościoła rzymskokatolickiego pozytywnie ocenia niespełna połowa respondentów.

Share
Sondaż. Notowania Kościoła w Polsce znów spadają
Źródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d1bo0ht

O polskim Kościele przychylnie wypowiada się 48 proc. ankietowanych. W czerwcowym badaniu wspomniany odsetek wynosił 53 proc. Duchownych krytykuje obecnie 38 proc. respondentów, czyli o 4 p. proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu.

Pozytywnie o Kościele częściej niż przeciętnie wypowiadają się ludzie bardziej zaangażowani w praktyki religijne. Bardziej przychylni tej instytucji są także wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. Największe poparcie Kościół ma w najstarszej grupie wiekowej (powyżej 55 lat), wśród mieszkańców wsi i najsłabiej wykształconych.

d1bo0ht

Głosy krytyki przeważają natomiast w grupie osób nieuczestniczących w praktykach religijnych lub robiących to sporadycznie, identyfikujących się z lewicą lub politycznym centrum, mających wyższe wykształcenie. Działalność Kościoła szczególnie negatywnie oceniają respondenci w wieku od 25 do 44 lat oraz mieszkańcy średnich i dużych miast. Wyraźną przewagę ocen złych nad dobrymi obserwujemy ponadto w elektoratach: Wiosny, Platformy Obywatelskiej i PSL.

Zobacz także: Schetyna mobilizuje: nie wystarczy być tylko antyPiSem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1bo0ht

Podziel się opinią

Share
d1bo0ht
d1bo0ht
Więcej tematów