Korupcja w armii - kolejne zatrzymania
W związku z nieprawidłowościami przy zamówieniach dla wojska zatrzymano kolejnych sześć osób - poinformował zastępca wojskowego prokuratora okręgowego w Warszawie, ppłk Jerzy Kwieciński. W postępowaniu dotyczącym korupcji i błędów przy przetargach
postawiono zarzuty 17 osobom - 9 cywilom i 8 żołnierzom zawodowym.
16.12.2003 | aktual.: 16.12.2003 17:55
"15 grudnia, w ramach śledztwa w sprawie nieprawidłowości związanych z realizacją zamówień publicznych w kilku jednostkach WP, polegających na niedopełnieniu obowiązków bądź też przekroczeniu uprawnień przez zaangażowanych w tę działalność żołnierzy zawodowych (...) zatrzymano kolejnych sześć osób" - poinformował Kwieciński. Zawodowi wojskowi wchodzili w porozumienie z przedstawicielami firm uczestniczących w przetargach, aby stworzyć warunki do wygrania poszczególnych przetargów przez te firmy w zamian za wręczane lub obiecane łapówki.
Zatrzymani to ppłk Wojciech D., ppłk rezerwy Andrzej R., mjr Waldemar P., mjr Szymon S. - z jednostek podległych Dowództwu Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej oraz mjr Józef G. i pracownik cywilny wojska Zdzisław K. z Rejonowego Przedstawicielstwa Wojskowego w Krakowie. Przedstawiono im zarzuty dokonania przestępstw związanych z realizacją zamówień publicznych na rzecz WLOP w latach 1997-2001, zagrożonych karami od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności.
Jak poinformował ppłk Kwieciński, prokuratura zamierza wystąpić do sądów o aresztowanie zatrzymanych. Zatrzymania w sprawie formułowania wymogów czterech przetargów tak, by wygrała dana firma, zaczęły się w listopadzie. Minister Jerzy Szmajdziński zaznaczył, że same przetargi były uzasadnione, zakupiony sprzęt spełnia wymagania, a przy nadużyciach nie chodzi ani o setki, ani o dziesiątki milionów złotych.
Naczelny prokurator wojskowy gen. bryg. Janusz Palus poinformował pod koniec listopada, że prokuratura wojskowa prowadzi sześć spraw - trzy dotyczą korupcji, a trzy błędów przy przetargach, gdzie nie było łapówek, ale też wyczerpane są znamiona przestępstwa. W bieżącym roku trwa 467 postępowań przetargowych na szczeblu centralnym, wszystkich przetargów w wojsku jest 7-8 tys.