Koronawirus. Za oddanie osocza 2 dni wolne i pakiet ulg
Koronawirus. Osocze z krwi osób, które wyzdrowiały po zakażeniu, może pomóc osobom ciężko przechodzącym COVID-19. Żeby zwiększyć liczbę chętnych do oddawania osocza, rząd zaoferował dodatkowe korzyści.
23.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 13:21
"Oddaj osocze i zostań honorowym dawcą" - czytamy w materiałach z weekendowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, na której przedstawił zmiany w obostrzeniach, które czekają nas w najbliższych tygodniach.
"Pomożesz innym, a sam zyskasz: dwa dni wolne od pracy, ulgę za transport kolejowy i transport miejski oraz pakiet konsultacji medycznej - kardiologa, neurologia, pulmonologa itp." - wyjaśnia komunikat na rządowej witrynie gov.pl.
Dodatkowo ozdrowieńcy po oddaniu osocza nabierają wszystkie praw honorowych dawców krwi. To oznacza, że mogą skorzystać z tzw. ulgi na darowiznę - co potwierdziło "Rzeczpospolitej" Ministerstwo Finansów. To ulga, z której można skorzystać, wypełniając załącznik do PIT rocznego.
Jak wyjaśniają urzędnicy, osocze można oddać najwcześniej po 28 dniach od wyzdrowienia po potwierdzonej przebytej chorobie COVID-19 lub po 18 dniach od zakończenia izolacji.
Zobacz też: Koronawirus. Liczba zgonów rośnie. Dr Grzesiowski: "Jesteśmy u kresu wytrzymałości"
Osocze mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 lat, które wyzdrowiały z COVID-19 i miały chorobę potwierdzoną testami. Mogły przejść ją nawet bezobjawowo.
Dotyczy to również kobiet po przebytej ciąży oraz osób po przeprowadzonej w przeszłości transfuzji, ale w ich przypadku konieczne są dodatkowe badania.
Osocze zawiera przeciwciała, które neutralizują koronawirusa, a tym samym blokują jego namnażanie. Osocze jest pilnie poszukiwane, a bliscy zakażonych szukają dawców także w sieci.
- Jedna osoba oddaje osocze w objętości 600 ml, co daje trzy jednostki, dla trzech chorych - powiedziała WP dr Joanna Wojewoda, kierownik Działu Dawców i Pobierania w RCKiK w Warszawie.
Koronawirus - apel o osocze. "Dowiecie się, jaki macie poziom przeciwciał"
Apel o oddawanie osocza wystosowali też lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. "Nie tylko pomożecie uratować życie i zdrowie chorym na COVID-19, ale także dowiecie się, jaki macie poziom przeciwciał" - napisała prezes PPOZ Bożena Janicka
Chętni mogą zgłaszać się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zabieg trwa ok. 40 minut.