Koronawirus z Chin. WHO ogłasza światowe zagrożenie
Trwa konferencja WHO ws. koronawirusa z Chin. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia zdecydowali na pilnym posiedzeniu o ogłoszeniu zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC). Wirus zabił już na całym świecie co najmniej 170 osób.
30.01.2020 | aktual.: 30.01.2020 21:26
Szef WHO tłumaczył decyzję obawą o rozprzestrzenienie się wirusa w krajach ze słabszą służbą zdrowia. - Nie wiemy jak duże szkody wirus może tam wyrządzić - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Koronawirus rozprzestrzenia się na niespotykaną skalę - potwierdził szef WHO. Podkreślił, że władze w Chinach podjęły poważne środki, żeby zaradzić rozwoju epidemii. - Ich gotowość do współpracy i transparentność wymaga podkreślenia. W pewnym sensie wyznaczają nowe standardy postępowania w tym przypadku - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Koronawirus z Chin. WHO ogłasza światowe zagrożenie
Koronawirus z Chin znalazł się w agendzie Światowej Organizacji Zdrowia już w środę. Dyrektor wykonawczy WHO ds. nagłych wypadków zdrowotnych ogłosił, że do Chin zostali wysłani eksperci organizacji. Mają wspierać tamtejszych lekarzy i pomagać im w gromadzeniu danych o chorobie.
W najbliższym czasie ma też powstać międzynarodowa platforma wiedzy o koronawirusie, by lekarze w różnych częściach świata dzielili się badaniami na temat choroby i metod jej zwalczania. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus spotkał się w środę z władzami Chin. Xi Jingping zezwolił, by pracami zespołu medycznego, który zajmie się gromadzeniem danych o chorobie, kierowali eksperci Organizacji.
Czytaj też: Koronawirus z Chin. Wśród turystów uwięzionych na wycieczkowcu Costa Smeralda są Polacy
Koronawirus z Chin w Polsce? Gdańsk. Wiadomo, co z mężczyznami, którzy trafili na obserwację
Koronawirus z Chin. Co oznacza decyzja WHO?
PHEIC, czyli zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym to, zgodnie z definicją, "wydarzenie nadzwyczajne, które z powodu międzynarodowego rozprzestrzeniania się choroby stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego i potencjalnie wymaga skoordynowanej reakcji międzynarodowej". WHO ogłasza je, gdy pojawi się sytuacja "poważna, nagła, niezwykła lub nieoczekiwana, niosąca ze sobą skutki dla zdrowia publicznego poza granicą jednego państwa".
Na ogłoszenie PHEIC muszą zareagować wszystkie państwa zrzeszone w WHO. Do ich obowiązków należy m.in. monitorowanie ognisk choroby, powiadamianie WHO, wzmocnienie nadzoru i reagowania czy opracowanie krajowego planu reagowania. Państwa są też zobowiązane do utrzymywania obiektów zdrowotnych i świadczenia usług zdrowotnych na międzynarodowych lotniskach, w portach i na przejściach granicznych, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób międzynarodowych.
Zobacz także
Czytaj też: Koronawirus z Chin. Polska poprosiła o pomoc w ewakuacji obywateli
Koronawirus z Chin. Rosja zamyka granicę
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl