Trwa ładowanie...
d4174lr

Koronawirus. Wymysły na temat SARS-CoV-2 powodem śmierci setek ludzi

O koronawirusie w sieci szerzą się teorie spiskowe i wymysły. Jak odkryli naukowcy, niektóre z nich są wyjątkowo groźne i doprowadziły do śmierci setek ludzi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Wymysły na temat SARS-CoV-2 powodem śmierci setek ludzi
Koronawirus. Wymysły na temat SARS-CoV-2 powodem śmierci setek ludzi (PAP)
d4174lr

Według badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "American Journal of Tropical Medicine and Hygiene” tysiące ludzi na świecie musiało zostać hospitalizowanych z powodu dezinformacji, z których większość została rozpowszechniona na portalach społecznościowych. Dane, zebrane przez zespół międzynarodowych naukowców z Australii, Tajlandii, Japonii i innych krajów, obejmują okres od grudnia 2019 r. do kwietnia 2020 r.

Z zebranych informacji wynika, że w Indiach zalecano spożycie krowiego moczu lub gnoju w celu ochrony przed infekcją. W Arabii Saudyjskiej mocz wielbłądzi z sokiem z limonki był reklamowany jako cudowna broń przeciwko Sars-CoV-2. Spożywanie wysoko skoncentrowanego alkoholu do rzekomej dezynfekcji organizmu kosztowało życie nawet 800 osób na całym świecie. Około 5900 osób skończyło w szpitalu po wypiciu metanolu, a 60 straciło wzrok.

Stygmatyzacja i przemoc

Naukowcy badali również możliwe konsekwencje stygmatyzacji społecznej. Dla przykładu, człowiek w Indiach odebrał sobie życie, ponieważ wierzył, że został zarażony koroną – i uznał, że ewentualna choroba jest hańbą. Powtarzały się również przypadki przemocy słownej i fizycznej wobec osób pochodzenia azjatyckiego oraz pracowników służby zdrowia, ponieważ obie grupy zostały uznane za odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się wirusa.

d4174lr

Naukowcy zbadali ponad 2300 raportów w 25 językach z 87 krajów. Ich zdaniem, oprócz pandemii istnieje także "infodemia”. Wezwali oni rządy i organizacje międzynarodowe do lepszego monitorowania dezinformacji o koronawirusie w internecie, obnażania jej i "współdziałania z firmami z sektora mediów społecznościowych w celu rozpowszechniania rzetelnych informacji”.

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 wybuchła w połowie grudnia ubiegłego roku w Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach. Łącznie na całym świecie odnotowano od tego czasu już ponad 20 mln zakażeń. Zmarło ponad 738 tys. osób.

Przeczytaj także:

"Picie wybielacza leczy wirusa?” Bruksela walczy z pandemią dezinformacji
Dramatyczny apel ekspertów. "Infodemia gorsza od koronawirusa“

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d4174lr

Podziel się opinią

Share
d4174lr
d4174lr
Więcej tematów