Trwa ładowanie...

Koronawirus. Wielka Brytania. Dane osób z COVID-19 trafiły do sieci. "Głęboko żałujemy"

Koronawirus. Wielka Brytania. Do Internetu trafiły dane osobowe prawie 20 tysięcy mieszkańców Walii, którzy zostali zakażeni COVID-19. Były dostępne w sieci niemal przez całą dobę.

Share
Koronawirus. Wielka Brytania. Dane zakażonych trafiły do sieci
Koronawirus. Wielka Brytania. Dane zakażonych trafiły do sieciŹródło: ONS, Fot: Photoshot
d1az1d3

O sytuacji poinformowała Public Health Wales. To właśnie na stronie agencji pojawiły się dane osobowe zakażonych osób. W większości składały się one inicjałów, płci, daty urodzenia, jednak zdarzały się przykłady, że system wyświetlał adresy domów opieki i mieszkań wspomaganych, gdzie znajdują się osoby zakażone.

Zostały opublikowane 30 sierpnia i mógł je zobaczyć każdy użytkownik strony. Informacje zostały usunięte dopiero 31 sierpnia rano. Przez ten czas zostały one wyświetlone 56 razy. Dane dotyczyły mieszkańców Walii, których test na koronawirusa okazał się pozytywny między 27 lutego a 30 sierpnia.

"Nowa Solidarność" krytykowana. Tomasz Siemoniak: każdy ma prawo do nazwy

Koronawirus. Wyciekły wrażliwe dane zakażonych. Jest oświadczenie

Publikacja wrażliwych informacji miała być wynikiem błędu ludzkiego. PHW zapowiedziała zewnętrzne dochodzenie oraz podjęcie kroków, by takie incydenty nie pojawiały się w przyszłości.

d1az1d3

"Na tym etapie nie ma dowodów na to, że dane zostały niewłaściwie wykorzystane" - czytamy w oświadczeniu agencji. "Zdajemy sobie jednak sprawę z obaw i niepokoju, jaki to spowoduje, i głęboko żałujemy, że w tym przypadku nie udało nam się ochronić poufnych informacji mieszkańców Walii" - dodano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1az1d3

Podziel się opinią

Share
d1az1d3
d1az1d3
Więcej tematów