Trwa ładowanie...

Koronawirus wchodzi do mózgu? Niepokojące badania

Koronawirus. Niepokojące wyniki badań opublikowano w piśmie "Neurobiology of Disease". Naukowcy próbowali odpowiedzieć na pytanie o to, czy koronawirus może wnikać do mózgu.

Share
Koronawirus wchodzi do mózgu? Niepokojące badania Koronawirus wchodzi do mózgu? Niepokojące badania Źródło: PAP/EPA, fot: PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI, RICCARDO ANTIMIANI
d3hh945

Koronawirus wciąż zaskakuje. W ostatnich dniach głośno jest o nowym szczepie, który spowodował duży wzrost zakażeń w Wielkiej Brytanii. Tymczasem badania, które ukazały się w czasopiśmie naukowym "Neurobiology of Disease", mogą budzić jeszcze większy niepokój.

Koronawirus. COVID-19 wnika do mózgu? Niepokojące wyniki badań

Naukowcy, pod kierunkiem prof. dr. Servio H. Ramireza z Lewis Katz School of Medicine w Temple University, próbowali odpowiedzieć na pytanie o to, czy koronawirus wnika do mózgu.

Wyniki badań są zdumiewające. Przeprowadzone przez naukowców testy dowodzą, że biało szczytowe (S) może przełamywać barierę krew-mózg.

Szczepionka na COVID. Co zrobi Andrzej Duda? Andrzej Zybertowicz odpowiada

Co to oznacza w praktyce? Jeżeli białko szczytowe koronawriusa naruszy barierę krew-mózg może sprawić to, że będzie ona nieszczelna.

d3hh945

Do podobnych wniosków doszła inna grupa naukowców, która na łamach pisma "Nature Neuroscience" opublikowała wyniki badań, które przeprowadzono na myszach. Badacze dowiedli, że biało spike (S1) koronawirusa również może przenikać przez barierę krew-mózg.

Ta informacja budzi zaniepokojenie wśród naukowców, ponieważ oznacza to, że do mózgu może wniknąć także koronawirus, a białko spike (S1) odpowiada za zakażanie kolejnych komórek. Samo białko, zdaniem naukowców, może spowodować duże szkody w mózgu.

Koronawirus wnika do mózgu? Konsekwencje mogą być poważne

Badacze nie widzą jeszcze, czy cząstki białka mogą oddzielać się od koronawirusa. Jak zauważają, jego działania (białka spike - red.) jest bardzo podobne do białka gp120 HIV. - To było jak deja vu - mówi prof. William A. Banks, autor publikacji, który wcześniej zajmował się badaniem białka gp120 odpowiadającego za chorobę Alzhaimera i HIV.

W opinii naukowców przenikanie koronawirusa do mózgu może być przyczyną wielu dolegliwości, których doświadczają zakażeni. - Wiemy, że osoby z COVID mają kłopoty z oddychaniem, co ma związek z infekcją płuc, ale dodatkowe wyjaśnienie może być takie, że wirus wchodzi w ośrodki oddechowe w mózgu i tam też powoduje problemy - zaznaczają autorzy badania.

d3hh945

Jak podkreślają, wyniki badań przeprowadzonych na myszach nie zawsze pokrywają się z tymi u ludzi. Badacze sprawdzili oddziaływanie białka spike (S1) na laboratoryjnym modelu ludzkiej bariery krew-mózg i nie zaobserwowali wielkiego przenikania. Jednak, w ich opinii, takie wyniki też nie odpowiadają tym, które można uzyskać z żywego organizmu.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3hh945
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hh945
Więcej tematów