Trwa ładowanie...

Koronawirus. W Zabrzu powstaną unikatowe respiratory

Wicepremier Jarosław Gowin poinformował o ciekawej inicjatywie uczelni z Zabrza ws. koronawirusa. Mają być tam produkowane respiratory, do których będzie można podłączyć dwóch pacjentów jednocześnie.

Share
Koronawirus. W Zabrzu powstaną unikatowe respiratory
Źródło: East News
d384lzo

Koronawirusem w Polsce zakażonych jest już 378 osób, a 6 z nich zmarło. Naukowcy szukają najróżniejszych rozwiązań do walki z wirusem, w tym szczepionki.

Z kolei o ciekawej inicjatywie środowiska akademickiego w Polsce poinformował teraz wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. "W Instytucie Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu (będącym częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz) rozpoczyna się produkcja unikatowych respiratorów, do których można podłączyć 2 chorych jednocześnie" - napisał na Twitterze polityk.

Jarosław Gowin ocenił, że osiągnięcie jest "wielki sukcesem" i przekazał gratulacje.

Koronawirus w Polsce. Rząd czeka na zamówienia z Chin

W piątek głos ws. respiratorów zabrał także inny z wicepremierów, Jacek Sasin (minister aktywów państwowych). Polityk zapewnił, że obecnie respiratorów nie brakuje, a Agencja Rezerw Materiałowych złożyła już kolejne zamówienia na ten sprzęt. Czy go wystarczy? To zależy od sytuacji, jaka będzie miała miejsce w Polsce.

d384lzo

- Jesteśmy w stanie realizować zapotrzebowania, które w tej chwili ze szpitali spływają - zaznaczył na antenie TVP1 polityk PiS.

Sasin przyznał, że w walce z koronawirusem bardzo ważne jest wyposażenie w sprzęt, taki jak maseczki, kombinezony i gogle ochronne. Podkreślił, że ARM cały czas rozdysponowuje zgromadzone zapasy, a jednocześnie wysyła zamówienia na dodatkowy sprzęt. Polityk skomentował, że produkty te sprowadzane są głównie z Chin, bo to jest największy producent tego typu akcesoriów medycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d384lzo

Podziel się opinią

Share
d384lzo
d384lzo
Więcej tematów