Koronawirus w wodzie? GIS wydał jednoznaczny komunikat
"Woda w kranach jest bezpieczna" - oświadczył Główny Inspektorat Sanitarny. GIS postanowił zabrać głos po serii nieprawdziwych informacji.
Ostatnio w mediach pojawiły się informacje błędnie sugerujące, jakoby koronawirus miał się znajdować w wodzie pitnej.
Koronawirus w wodzie? Komunikat GIS
Takie doniesienia dementowały m.in. władze Krakowa. Miejskie Wodociągi oświadczyły, że krakowski system zaopatrzenia w wodę podczas pandemii COVID-19 jest bezpieczny. Tłumaczono, że we wszystkich zakładach uzdatniania wody (ZUW) wykorzystywane są procesy technologiczne, które zapewniają utratę aktywności koronawirusa.
Joanna Scheuring-Wielgus uderza w PO. Oberwał też Roman Giertych
GIS: woda w kranach jest bezpieczna, nie jest skażona koronawirusem
Teraz głos zabrał Główny Inspektorat Sanitarny. "Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi dostarczana w ramach systemu zbiorowego zaopatrzenia w wodę jest bezpieczna zarówno do spożycia, jak i celów gospodarczych w kontekście potencjalnego skażenia wirusem SARS-CoV-2" - czytamy w komunikacie GIS.
Inspektorat dodał, że "nie wykazano dotychczas, aby SARS-CoV-2 szerzył się poprzez wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, gdyż woda z ujęć podziemnych jest zwykle wolna od skażenia mikrobiologicznego, a woda z ujęć powierzchniowych i mieszanych jest obligatoryjnie poddawana uzdatnianiu i dezynfekcji".
"Doniesienia prasowe nt. badania wirusa SARS-CoV-2 w ściekach lub podejmowania prac badawczo-wdrożeniowych dotyczących analizy i monitoringu biologiczno-chemicznego ścieków pod kątem obecności w nich wirusa SARS-CoV-2 odnoszą się wyłącznie do badania wirusa SARS-CoV-2 w ściekach lub wodzie powierzchniowej" - podkreślono.
Portal teraz-srodowisko.pl podał we wtorek, że m.in. naukowcy z Polski opracowali szybki sposób oceny ryzyka przenoszenia wirusa SARS-CoV-2 przez wodę, do której dostają się ścieki. Powstał kalkulator, który pomaga oszacować ryzyko zakażenia po wycieku ścieków do wody.
– Jesteśmy w stanie wyliczyć zarówno spodziewane stężenie wirusa w ściekach w zależności od liczby chorych i warunków klimatycznych, jak i – na podstawie stężenia wirusa w ściekach – rzeczywistą liczbę chorych na danym obszarze – podkreśla dr inż. Krzysztof Zaraska z Łukasiewicz IMiF.
GIS zaznaczył, że wspomniane badania nie odnoszą się do badania wirusa SARS-CoV-2 w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Koronawirus w wodzie? GIS uspokaja
Dodano, że "badanie wirusa SARS-CoV-2 w ściekach zostało zalecone przez Komisję Europejską w dokumencie z 17.03.2021 r. w sprawie wspólnego podejścia do ustanowienia systematycznego nadzoru nad SARS-CoV-2 i jego wariantami w ściekach UE".
Główny Inspektorat Sanitarny wskazał, że Światowa Organizacja Zdrowia i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podają, że wirus SARS-CoV-2 jest niestabilny w środowisku wodnym i w ściekach.