Koronawirus w Polsce. Waldemar Kraska ujawnił dane
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski przekazał, że ostatniej doby odnotowano ponad 22 tys. przypadków koronawirusa. Są to nieoficjalne dane. Pełny raport resortu zdrowia opublikujemy ok. 10.30.
15.02.2022 | aktual.: 15.02.2022 10:17
Waldemar Kraska w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski poinformował o dobowym przyroście zakażeń. Polityk przekazał, że służby sanitarne minionej doby odnotowały 22 267 przypadków wirusa SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarło 378 osób.
- Codziennie widzimy spadki. Dzisiaj to jest 38 proc. w porównaniu do ubiegłego tygodnia. To jest duży spadek - powiedział Kraska i dodał, że aktualny wynik nadal powinien jednak nas martwić.
Kraska przekazał, że z prognoz Ministerstwa Zdrowia wynika, że na koniec lutego, początek marca może być około 10 tys. przypadków zakażeń dziennie. - Jest pytanie co dalej. Jaka będzie jesień? - zapytał polityk.
- Nie wiemy, jak się potoczy pandemia. Teraz eksperci zastanawiają się, czy to koniec, bo zazwyczaj pandemie trwają 2 lata - podkreślił wiceminister. Kraska dodał, że ma nadzieję, że ta jesień będzie inna.
Polityk przypomniał, że dla własnego i innych bezpieczeństwa powinniśmy nosić maseczki szczególnie w miejscach publicznych. Tam, gdzie przebywa dużo osób.
Koronawirus. Ważne zmiany już od wtorku
Od wtorku 15 lutego izolacja osób, u których zdiagnozowano zakażenie koronawirusem, zostaje skrócona do 7 dni. Dotychczas obowiązywała 10 dni.
Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia z 10 lutego 2022 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego izolacja będzie liczona od momentu wykonania testu, a nie od uzyskania pierwszego dodatniego wyniku.
Należy pamiętać także o tym, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił porady (może to być też teleporada lub wizyta domowa) może przedłużyć okres izolacji. Nie może to być jednak wcześniej niż w szóstej dobie od wykonania testu.