Koronawirus w Polsce. Tarcza antykryzysowa 3.0. Sejm zdecydował ws. poprawek Senatu
Sejm zajął się głosowaniem poprawek Senatu do tarczy antykryzysowej 3.0. Zostały one podzielone na bloki, zgodnie z rekomendacjami komisji finansów. Proponowane przyjęto, a resztę odrzucono.
Sejm głosował w czwartek poprawki Senatu dotyczące tarczy antykryzysowej 3.0. Dotyczyły one m.in. podniesienia zasiłku dla bezrobotnych do 1800 zł. Senatorowie chcieli również, aby wsparcie było przyznane osobom pracującym w innych krajach UE. Ze składek ZUS mieli być również zwolnieni przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność przed 1 kwietnia i nie uzyskali dochodu w lutym br.
Łącznie Senat złożył 87 nowelizacji do tarczy antykryzysowej. Większość miała charakter doprecyzowujący. Ostatecznie w Sejmie miało być 64 głosowań, ale Ryszard Terlecki z PiS złożył wniosek, aby zgrupować je na dwa bloki w zależności od rekomendacji komisji finansów. Ostatecznie głosowano dwa razy. Proponowane 40 przyjęto, a 47 odrzucono. Ze sposobem procedowania nie zgadzali się posłowie opozycji.
"Partia wszystkim, państwo niczym. Sejm atrapą jak większość pozostałych, centralnych instytucji. Dziś Terlecki po raz kolejny to przypomniał. Zamiast IV RP z silnymi instytucjami i sprawną administracją opartą na etosie służby publicznej mamy słabiutkie państwo-folwark układu" - skomentował Robert Winnicki z Konfederacji.
Dariusz Wieczorek z Lewicy chciał, aby posłowie dostali listę poprawek z rozpisaniem na bloki. Jego wniosek nie został dopuszczony do głosowania przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek, która argumentowała, że parlamentarzyści otrzymali sprawozdanie z komisji. W zamian poprawki przeczytała wolno, a nie w 30 sekund jak sugerował Wieczorek. Teraz ustawa trafi do podpisu na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl