Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Sejm wstrzymał obrady ws. wyborów korespondencyjnych

To drugie posiedzenie Sejmu ws. głosowania korespondencyjnego. W piątek PiS przedłożył projekt umożliwiający takie głosowanie wszystkim Polakom. W poniedziałek Sejm zdecydował, że kwestią głosowania korespondencyjnego posłowie zajmą się ponownie o godz. 18:30, gdy zostaną wznowione obrady.

Koronawirus w Polsce. Sejm wstrzymał obrady ws. wyborów korespondencyjnychŹródło: PAP, fot: PAP/Wojciech Olkuśnik
d2qw8sw
d2qw8sw

W głosowaniu nad włączeniem projektu PiS do porządku obrad głosowało 459 posłów. 228 było za, 228 przeciw a trzech parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Koronawirus w Polsce. Kwestia głosowania przełożona na wieczór

Początkowo marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła, że posiedzenie zostanie wznowione we wtorek o godz. 15.00. O "kulisach" tej sytuacji napisał na Twitterze poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

"Pani marszałek ogłosiła przerwę do jutra do 15.00, ale teraz na tablicach wyświetlają, że przerwa do dziś do 15:00. Najwyraźniej ktoś z partii już „naprostował” drugą osobę w państwie. Nic dziwnego, że w takim stylu powstają źle przygotowane rozwiązania gospodarcze" - napisał kandydat na prezydenta.

Ostatecznie na stronie Kancelarii Sejmu poinformowano, że obrady rozpoczną się ponownie o godz. 18:30 w poniedziałek. Potwierdziła to także Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej.

Po głosowaniu na sali plenarnej rozbrzmiały gromkie brawa ze strony posłów opozycji. "Kochani. Mamy to. Zatrzymaliśmy zamach na wolne i demokratyczne wybory. Zjednoczona Opozycja dziś zatrzymała prace nad projektem PiS. Posiedzenie Sejmu do jutra do 15:00 odłożone. Będą próbować jutro" - pisze na Twitterze Michał Szczerba z KO.

Zobacz też: Wybory prezydenckie w obliczu koronawirusa. Wygrałby Andrzej Duda

Koronawirus w Polsce. Porozumienie pomogło ws. głosowania korespondencyjnego

Wygrana w głosowaniu nie obyłaby się bez pomocy posłów Porozumienia. Kluczowe dla sprawy okazały się głosy 6 posłów. Trzy osoby z PiS: Wojciech Maksymowicz, Grzegorz Puda i Michał Wypij głosowały przeciwko włączeniu głosowania nad projektem, z kolei trzech posłów Porozumienia: Jarosław Gowin, Iwona Michałek oraz Magdalena Sroka wstrzymało się od głosu. Jeden poseł PiS nie oddał głosu.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: WP.PL

Wśród nich był Jarosław Gowin, który w poniedziałek poinformował, że podaje się do dymisji. Mimo że on sam wstrzymał się od głosu w sprawie projektu PiS, rekomendował on członkom Porozumienia, by projekt poparli.

Koronawirus w Polsce. Spór w Sejmie o głosowanie korespondencyjne

Debata nad głosowaniem korespondencyjnym trwa w Sejmie od zeszłego wtorku, gdy Prawo i Sprawiedliwość poinformowało o nowym projekcie ustawy, który zakłada możliwość takiego głosowania dla wszystkich Polaków. Oznaczałoby to, że lokale wyborcze pozostałyby zamknięte.

d2qw8sw

Przypomnijmy, że wcześniejsza poprawka, która została ujęta w pakiecie ustaw zwanych też tarczą antykryzysową, pozwalała na głosowanie korespondencyjne dla osób po 65 roku życia, a także tych, które przebywają w kwarantannie.

Teraz głosować korespondencyjnie mogliby wszyscy. Za przeprowadzenie wyborów odpowiadałaby Poczta Polska, która miałaby dostarczyć wyborcom karty do głosowania. Koperty z kartami miałyby być wrzucane do skrzynek pocztowych, o czym informował minister Jacek Sasin.

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d2qw8sw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qw8sw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj