Trwa ładowanie...
d2ne7f0

Koronawirus w Polsce. Michał Dworczyk o pomyśle Jarosława Gowina: nikt go nie poparł

Koronawirus w Polsce sprawił, że wybory prezydenckie 2020 stają pod znakiem zapytania. Rządzący domagają się, by odbyły się one w planowanym terminie w ramach głosowania korespondencyjnego. Przeciwny temu rozwiązania jest szef Porozumienia Jarosław Gowin. Pytany o niego szef KPRM Michał Dworczyk wyraził nadzieję, że ostatecznie wszelkie "wątpliwości zostaną rozstrzygnięte".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Gowin i Michał Dworczyk
Jarosław Gowin i Michał Dworczyk (PAP)
d2ne7f0

W południe posłowie mają zająć się projektem uchwały autorstwa PiS ws. głosowania korespondencyjnego. Ekipa rządząca domaga się, by wybory prezydenckie 2020 odbyły się 10 maja przy zamknięciu lokali wyborczych. O tę sprawę był pytany szef KPRM Michał Dworczyk. Według niego "w obecnie obowiązującym porządku prawnym nie ma możliwości przesuwania, według uznania, terminu wyborów".

- Muszą być spełnione określone w Konstytucji przesłanki, aby termin uległ przesunięciu. Dzisiaj tych przesłanek spełnionych nie ma - mówił minister na antenie RMF FM.

Dworczyk dodał, że "nie jest żadną tajemnicą to, o czym pan powiedział, że premier Gowin i jego formacja ma wątpliwości co do terminu wyborów i sposobu głosowania, który PiS zaproponował". - Ale mam nadzieję że te wątpliwości zostaną rozstrzygnięte, a dzisiaj właśnie w czasie posiedzenia Sejmu uchwalimy możliwość korespondencyjnego sposobu głosowania, dzięki czemu będzie można przeprowadzić bezpiecznie wybory - podkreślił polityk. Zaznaczył, że nie wie, jak wicepremier Gowin będzie dzisiaj głosował ws. głosowania korespondencyjnego.

d2ne7f0

Zobacz wideo: Polski Kościół w obliczu pandemii. O. Gużyński dostrzega przykłady "przerostu pobożności"

– Nie wiem jak premier Gowin będzie dzisiaj głosował, ale mam nadzieję, że poprze dobry projekt, który tak naprawdę wychodzi naprzeciw jego oczekiwaniom, czyli oczekiwaniom właściwie nas wszystkich, sprowadzającym się do tego, aby wybory były bezpieczne – stwierdził Michał Dworczyk. – Niestety rzeczywiście nikt nie poparł tego pomysłu przedstawionego przez premiera Gowina, poza PiS – dodał polityk.

Pytany o szczegóły procedury głosowania korespondencyjnego Michał Dworczyk stwierdził, że "Poczta Polska jest instytucją sprawnie działającą", a proponowany przez PiS system jest "bezpieczny".

d2ne7f0

Koronawirus w Polsce. Co dalej ze szkołami? Co z tarczą antykryzysową?

Dworczyk przyznał, że nie ma decyzji o kolejnych ograniczeniach, które by wpływały np. na zawieszenie komunikacji. – Każdego dnia w czasie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podejmujemy tego rodzaju decyzje. W najbliższych dniach na pewno zapadną również decyzje dotyczące funkcjonowania szkół i ewentualnych dalszych przepisów związanych z rozwojem koronawirusa - mówił szef KPRM.

– W tym tygodniu zostanie ogłoszone rozszerzenie tarczy antykryzysowej, ale te instrumenty, które będą tam wprowadzane, będą dotyczyły głównie płynności przedsiębiorstw – dodał Michał Dworczyk.

Koronawirus w Polsce. Apel Michała Dworczyka ws. Wielkanocy

Podczas rozmowy w studiu RMF FM pojawiła się również kwestia Wielkanocy. Michał Dworczyk wystosował w tej sprawie apel.

d2ne7f0

- Namawiamy wszystkich, żeby ograniczyli do minimum tego rodzaju aktywność, kontakty, w trosce o zdrowie własne i zdrowie najbliższych - mówił, tłumacząc, że teraz transmisja wirusa ma charakter poziomy, a przypadki nie dotyczą zakażeń przywiezionych z zagranicy.

- W związku z tym tego rodzaju przejazdy i spotkania przy świątecznym stole są obarczone bardzo dużym ryzykiem. Tu jak najbardziej namawiamy wszystkich jak najbardziej do takiej solidarności i do pomocy, ale przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, czyli zachowanie odpowiednich odległości, brak bezpośredniego kontaktu - dodał szef KPRM. Podkreślił, że "w trosce o zdrowie swojej 80-letniej matki stwierdził, że nie mogą tej Wielkanocy spędzić wspólnie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ne7f0

Podziel się opinią

Share

d2ne7f0

d2ne7f0
Więcej tematów