Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Są kolejne przypadki

Łukasz Szumowski zwołał w Ministerstwie Zdrowia konferencję prasową dotyczącą sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w Polsce. Poinformował o czterech kolejnych przypadkach zarażenia w Polsce.

Share
Koronawirus w Polsce. Są kolejne przypadki
Źródło: PAP
d36w8or

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że są cztery nowe przypadki zarażenia koronawirusem w Polsce. Jeden z pacjentów podróżował z Niemiec autokarem razem z mężczyzną, u którego wcześniej stwierdzono obecność koronawirusa. Przebywa w Ostródzie.

- W sumie mamy pięciu pacjentów. Żaden nie jest w stanie zagrożenia życia. Większość pacjentów jest w stanie stabilnym. Wszyscy są objęci opieką medyczną - podkreślił szef resortu zdrowia. Osoby zarażone to osoby młode i w średnim wieku. Dwie osoby (małżeństwo) są ze Szczecina i wróciły z Włoch (samochodami), a jedna osoba jest z Wrocławia. Ta ostatnia koronawirusem prawdopodobnie zaraziła się w Wielkiej Brytanii.

d36w8or

- Dwójka pacjentów pokazała działanie zgodne z instrukcjami, zgłosili się, poinformowali odpowiednie służby sanitarne, że są z rejonu wysokiego ryzyka. Ich prawdopodobieństwo zarażenia wirusem zostało określone jako umiarkowanie wysokie, ale byli bez objawów, w związku z tym po zgłoszeniu się do szpitali zostali objęci kwarantanną domową i dostali zdalnie telemedycznie zwolnienie z pracy. Następnie poczuli objawy choroby. W czasie kwarantanny zadzwonili do inspekcji sanitarnej i zostali skierowani do szpitala i objęci opieką medyczną - mówił minister.

Zobacz też: Ludzie PiS zarobią na koronawirusie? Paweł Mucha oburzony: absurdalne rozumowanie

Z kolei pacjent we Wrocławiu - jak powiedział Szumowski - zgłosił się do służb sanitarnych już z objawami. Był od razu hospitalizowany i objęty opieką.

- Zgodnie z procedurą służby sanitarno-epidemiologiczne będą docierać do wszystkich osób, z którymi zakażeni mieli kontakt - zaznaczył Szumowski.

d36w8or

- Będziemy mieli kolejne przypadki, na pewno. Są one szybko wyłapywane - podkreślił Szumowski. - Teraz na około 600 badań, mamy cztery dodatnie - dodał. Ponad 6 tys. osób jest pod nadzorem sanepidu, a kilkaset poddanych kwarantannie.

- Nic się nie zmienia, jeśli chodzi o procedury. Mamy taki stan jak przed dzisiejszym dniem. Staramy się ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa - powiedział Szumowski.

Koronawirus w Polsce. Już nie tylko pacjent "zero"

Przypomnijmy, że pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce został ogłoszony w środę 4 marca. To 66-latek, który trafił do szpitala w Zielonej Górze. Wrócił z Niemiec, gdzie odnotowano przypadki zachorowania. Jego stan jest dobry.

d36w8or

Szumowski w piątek był w Brukseli, gdzie rozmawiał z ministrami zdrowia państw UE na temat koronawirusa. Powiedział, że co tydzień w ramach Grupy Wyszehradzkiej będą wymieniane informacje w tej sprawie.

Koronawirus dotarł do 96 państw, zarażonych jest już ponad 100 tys. osób, a ponad 3400 osób zmarło.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d36w8or

Podziel się opinią

Share
d36w8or
d36w8or
Więcej tematów