Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Rząd ogłosił nowe decyzje

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadza nowe zarządzenia po spotkaniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zmiany dotyczą gastronomii, nauczania, transportu oraz kultury i sportu. Nowe obostrzenia w strefie żółtej i czerwonej będą obowiązywały od 17 października.

Share
Koronawirus w Polsce. Konferencja premiera Mateusza MorawieckiegoKoronawirus w Polsce. Konferencja premiera Mateusza MorawieckiegoŹródło: PAP
d1q1a1i

Koronawirus w Polsce. Rząd zdecydował się na nowe zarządzenia. Poinformowano o nich na konferencji prasowej po spotkaniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które rozpoczęło się o 11:30.

- Walka z pandemią to najważniejsza sprawa dla rządu - zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował o szczególną ochronę osób starszych. - Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed koronawirusem. Poradzimy sobie, wygramy tę walkę - powiedział. - Podstawowe zalecenie to "zostań w domu" - podkreślił.

- Skala pandemii, jak ona będzie wyglądała za 2-3 tygodnie będzie zależała od naszego rygoru. To jest to światełko w tunelu. Pamiętamy po poprzedniej fali, że po kilku tygodniach było już lepiej - mówił Morawiecki. - Chcemy obronić gospodarkę i życie i zdrowi obywateli. Widzimy, że cała Europa wchodzi w drastyczne obostrzenia - mówił premier.

d1q1a1i

- Bardzo ważne zadanie to utrzymanie wydolności systemu zdrowia, ale też utrzymanie płynności gospodarki poprzez utrzymanie miejsc pracy. Nie jesteśmy skazani na wybór albo całkowity brak obostrzeń albo całkowity lockdown. Jest droga pośrodku - mówił na konferencji premier.

- Ci, którzy mogą przejść na pracę zdalną apeluję, żeby to zrobili. Apeluję, żeby wszyscy seniorzy i osoby starsze zostały w domu a samorządy, MOPS, GOPS, harcerze, wolontariusze, WOT pomogą w dowiezieniu lekarstw, żywności czy niezbędnych artykułów - zapewniał na konferencji premier.

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych

W strefie żółtej działalność gastronomii będzie ograniczona w godzinach 6-21, zgromadzenia publiczne do 25 osób. W strefie żółtej i czerwonej podróż transportem publicznym będzie ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc.

W strefach czerwonych w szkołach wyższych i ponadpodstawowych wprowadza się naukę zdalną, w strefach żółtych w szkołach wyższych i ponadpodstawowych naukę hybrydową. - Tu nie chodzi tylko o kwestię pobytu dzieci w szkołach, ale też kwestię chociażby transportu. To wszystko będzie zmniejszało liczbę interakcji - wyjaśniał premier. Morawiecki podkreślił, że jeżeli będzie taka konieczność ze względu na naukę zdalną dla dzieci młodszych, to dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przywrócony.

d1q1a1i

W obu strefach zawiesza się działanie basenów, aquaparków i siłowni.

W strefie czerwonej zostają wprowadzone zmiany w transporcie publicznym. Zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich. W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć do 10 osób.

Zostają wprowadzone ograniczenia w placówkach handlowych do pięciu osób na jedną kasę, zakaz organizacji imprez okolicznościowych takich jak wesela czy konsolacje. Zgromadzenia nie będą mogły być większe niż 10 osób.

Koronawirus w Polsce. "Błędy popełniane nieumyślnie, nie będą karane"

- Pandemia przyspiesza. Dzisiejsza liczba zakażeń świadczy już o tym, że przyśpieszenie w rozwoju pandemii ma charakter wykładniczy. Potwierdzeniem tego poważnego charakteru są nowe mapy stref w Polsce - mówił na konferencji prasowej minister zdrowia.

d1q1a1i

Szef resortu poinformował także, że trwają prace nad stworzeniem tzw. klauzuli dobrego samarytanina, "która pozwoli lekarzom poczuć się bezpiecznie". Oznacza to, że w ramach walki z COVID-19 błędy popełniane nieumyślnie, nie będą karane.

Nowe obostrzenia w strefie żółtej i czerwonej będą obowiązywały od 17 października.

Warto przypomnieć, że lista Ministerstwa Zdrowia ze strefami czerwonymi i żółtymi jest aktualizowana co czwartek. Ponadto od 15 października obowiązują tzw. godziny dla seniorów.

Przypomnijmy, że w całej Polsce, we wszystkich strefach obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

d1q1a1i

Koronawirus w Polsce. Komunikat MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych po konsultacji z Głównym Inspektoratem Sanitarnym wydało komunikat dla podróżnych. Resort apeluje, by unikać podróży, które nie są w tym momencie konieczne. Ostrzega też między innymi, że "podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym.

Koronawirus w Polsce. Najnowsze informacje. Rekordowe liczby

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartkowym raporcie o kolejnych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Przez ostatni dzień przybyło 8 099 nowych przypadków. Zmarło 91 osób. To najwięcej nowych zakażeń w ciągu doby od początku pandemii.

Nowe przypadki pochodzą z województw: mazowieckiego (1306), małopolskiego (1303), wielkopolskiego (835), śląskiego (822), łódzkiego (691), pomorskiego (458), podkarpackiego (420), dolnośląskiego (382), kujawsko-pomorskiego (318), lubelskiego (315), świętokrzyskiego (283), opolskiego (282), warmińsko-mazurskiego (191), zachodniopomorskiego (177), lubuskiego (177), podlaskiego (139).

Resort przekazał również, że przez ostatnią dobę SARS-CoV-2 przyczynił się do śmierci 91 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób. Zgon kolejnych 84 pacjentów był spowodowany współistnieniem koronawirusa z innymi schorzeniami. Od momentu wybuchu pandemii w Polsce zakażonych zostało już 149 903 osób. Doszło również do 3 308 zgonów. Wyzdrowiało z kolei 85 588 osób.

Koronawirus w Polsce. "Jest bardzo źle". Polityk uderza w Szumowskiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1q1a1i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q1a1i
d1q1a1i
Więcej tematów